Google’ın Yapay Zekası İle İnsan Zekasının Kapışmasında Son Raunt İnsanlığın

Google’ın Yapay Zekası İle İnsan Zekasının Kapışmasında Son Raunt İnsanlığın

Google’ın DeepMind tarafından geliştirdiği  yapay zeka yazılımı AlphaGo dünya Go şampiyonunu 3 kez Go oyununda alt ettti ancak son raoundu şampiyon makineye kaptırmadı. DeepMind daha önce 1997'de satranç şampiyonu Kasparov'u da yenmişti. 

2015 yılının Ekim ayında Bilişim şirketi Google'a ait Londra merkezli yapay zeka şirketi DeepMind'ın geliştirdiği AlphaGo yazılımı, 2500 yıllık strateji oyunu Go'da ilk defa profesyonel bir oyuncuyu yendi. AlphaGo sanal yazılım Avrupa Go şampiyonu Fan Hui'yle turnuva kuralları çerçevesinde yaptığı 5 karşılaşmanın 5'ini de kazanmayı başardı. Yani 5 maçtan 5’ini de AlphaGo kazandı. Şöyle bir hatırlarsak IBM'in "Deep Blue" adını verdiği satranç oyunu programı da 1997 yılında dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov'u da yenmişti.

Yapay zeka insan zekasına karşı

8 Mart 2016’da DeepMind’ın geliştirdiği AphaGo yazılımı yeni bir turnuvaya başladı. Bu sefer karşısındaki rakibi usta Go oyuncusu ve dünya şampiyonu Lee Sedol idi. Lee Sedol düne kadar yaptığı 3 maçın üçünü de kaybetti. Ancak dün yapılan maçı Lee Sedol almayı başarınca skor 3-1 oldu. Toplamda 5 maç olarak hazırlanan yapay zekaya karşı oynanan Go turnuvasında gözler beşinci ve son maça çevrildi. Maalesef insanlık için üzücü bir durum çünkü sonuç ne olursa olsun yapay zeka galip gelmiş olacak. Ancak elbette Lee Sedol’un son derece karmaşık işlemler yapan bir programı alt etmiş olması önemli bir gelişme.

AlphaGo ve Lee Sedol arasındaki son maç 15 Mart'ta yapılacak. Her ne kadar Sedol setleri kaybetmiş olsa da, bir round daha alırsa insanlığın onurunu kurtaracak. 

YORUMLAR