Gözle Görmenin Mümkün Olmadığı Dünyanın En Küçük Evi

En Küçük Ev

Nanorobotik alanında çalışmalarıyla tanınan ve alanında dünyanın en önemli merkezlerinden bir tanesi olarak gösterilen Femto-ST Enstitüsü, yeni fabrikasını tanıtmak adına dünyanın en küçük evi projesini başarıyla tamamladı.

Dünyanın en küçük evi

Fransa’nın İsviçre sınırına yakın şehirlerinden bir tanesi olan Besançon’da kurulu olan nanorobotik merkezi Femto-ST Enstitüsü, yakın zaman önce faaliyete aldığı µRobotex nanofabrikasını tanıtmak adına oldukça ilginç bir işin altına imza attı. Enstitü, bir vakum odasının içerisine, gerçek bir mühendislik harikası olarak gösterilebilecek, cüce bir ev inşa etti.

Olaya cerrahi bir müdahale gibi yaklaşan mühendisler, iyon ışınlar kullanarak gözle görülmeyecek kadar küçük evi inşa ettikten sonra, bir tür gaz enjeksiyon sistemiyle birlikte evi bulunduğu yere sabitlemeyi başardılar. Konuyla ilgili açıklama yapan Jean-Yves Rauch, “Bugüne kadar ilk kez, 2 nanometreden daha az doğrulukla birlikte parça montajı gerçekleştirebildik. Elde ettiğimiz bu sonuç robotik ve optik çalışmaları için oldukça önemli” dedi.

Journal of Vacuum Science and Techbology A isimli akademik dergide yayınlanan makaleyle birlikte gün yüzüne çıkan dünyanın en küçük evinin, fiber taban üzerine inşa edildiği ve herhangi bir insanın evi görmek için çok kuvvetli mikroskoplar kullanması gerektiği hatırlatıldı.

Nanoteknoloji biliminin geldiği yeri ve eldeki imkanlarla çok küçük bir evin yapılabileceği göstermek adına organize edilen denemenin başarılı olmasıyla birlikte, önümüzdeki günlerde çok daha küçük boyutlarda evlerin ya da buna benzer yapıların nano düzeyde bir araya getirilebileceği dile getirildi.