Güneş Tutulması En Kapsamlı Araştırmaların Odağı Oluyor!

Güneş Tutulması En Kapsamlı Araştırmaların Odağı Oluyor!

ABD üzerinden geçen en son tam Güneş tutulmasının üzerinden tam 38 yıl geçti. Bugün kıtada yaşanan bu gökyüzü olayı, ABD'de araştırma birimlerini ve astronomları da harekete geçirdi.

ABD'de batı sahilinden doğu haline kadar izlenebilen bu olay sayesinde, ülke boyunca sözü geçen bu birimler kapsamlı keşif ve araştırmalar da yapabilecekler. Bu araştırmaların odağında ise Güneş'in koronasının incelenmesi yer alıyor.

"Güneş tacı" olarak da isimlendiren bu yapı, Güneş atmosferinin yoğunluğun çok düşük ve çok sıcak olan en dış katmanını isimlendirmek için kullanılıyor. Bu gün gerçekleşen tutulmada, ABD'de yaşanan başka tutulmalara nazaran daha fazla ekipman ve daha çok sayıda araştırma ekibi hazır bulunacağından, Güneş'in atmosferinin nasıl ısındığına dair sırların aranabileceği de düşünülüyor.

Bunun yanı sıra, tutulma esnasında dünyadaki canlı yaşamın, bu olaya verdiği tepkiler de farklı araştırmaların konusu olacak. Amerika Astronomi Topluluğunun Sözcüsü Dr. Rick Feinberg, AA muhabirine açıklamasında, "Bu tutulmanın en kayda değer yönlerinden biri, Oregon eyaletinden Kuzey Carolina eyaletine kadar yerleştirilen araştırma ekiplerinin edineceği tüm bulgular, bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmaları kapsayacak." açıklamasında bulundu.

Güneş Tutulması Korkunç Bir Felaket Senaryosuyla Geliyor

Sadece ABD'den İzlenecek Güneş Tutulması İçin Büyük Hazırlık!

NASA Güneş Tutulmasını Herkese İzletmeye Kararlı

YORUMLAR