Güney Kore'ye Ait Nükleer Santral Hacklendi!

Güney Kore'ye Ait Nükleer Santral Hacklendi!

Sony’e siber saldırı yapılması, FBI’ın suçu Kuzey Kore’ye atması ve hatta Amerika başkanı Obama’nın bile olaylar hakkında açıklama yapması, geçtiğimiz günlerde teknoloji dünyasında en çok konuşulan konular arasındaydı. Bugün ise Güney Kore’ye ait bir nükleer enerji santralinin hacklendiği açıklandı.

23 adet nükleer reaktörün işletmesini yapan KHNP adlı Güney Koreli firma bugün yaptığı açıklamada, nükleer santral sistemlerine saldırı olduğu ve bazı önemli olmayan bilgilerin çalındığını bildirdi. Yapılan hackleme girişiminin başarıya ulaşmasının imkansız olduğunu belirten yetkililer, nükleer santrallerin çok katmanlı güvenlik prosedürleriyle korunduğunu ve reaktörlere ulaşmanın % 100 imkansız olduğunu belirtti.

Saldırıyı nükleer santral karşıtı bir grubun yaptığı ve Twitter üzerinden de daha önce tehditler yapıldığı belirtiliyor. Bazı belgeleri halka açıklamakla tehdit eden grup, eski teknoloji kullanan ve zamanı dolmuş nükleer santrallerin kapatılması için çalıştığını ifade ediyor. Grup birçok açıklama yapsa da, inanmayanlar çoğunlukta. Böylesine büyük ve riskli bir işin anca bir devletin gölgesinde yapılacağını ve bunun da son günlerdeki hack olaylarının arkasında olduğu söylenen devletlerin işi olduğu belirtiliyor. Zira nükleer santrallerin kontrolden çıkması, Çernobil benzeri bir felakete kadar gidebilir. Saldırı hakkında araştırmalar sürüyor.

Ayın Gizemli Karanlık Yüzeyine Uzay Aracı Gönderiliyor!

YORUMLAR