Hackerlar Şarj Aletleriyle Telefonları Hacklemeye Başladı

Hackerlar Şarj Aletleriyle Telefonları Hacklemeye Başladı

Geçtimiz günlerde FBI'ın resmi internet sitesi üzerinde ortaya çıkan bir haber herkesi şoka uğrattı. Habere göre hackerlar şarj adaptörlerini kullanarak telefonları hakleyebiliyor.

Teknolojinin hızlı gelişmesi çoğunlukla iyi olarak algılansa da aynı zamanda kötü niyetli kişilerin yöntemlerinin de gelişmesine yardımcı oluyor. Hack yöntemlerine yeni bir yöntemi daha ekleyen hackerlar, sahte şarj aletleriyle telefonları hacklemeye başladı. KeySweeper adında bir cihaz yardımıyla telefonlara saldırı yapabilen hackerların bu yönteminin fark edilmesi çok güç. Tıpkı bir şarj adaptörü gibi görünen cihaz Arduino tabanlı olup, etkileşime girdiği telefondaki tüm verileri kendisine alabiliyor.

Şarj aletinin içerisine yerleştirilen ve tıpkı bir şarj aleti gibi çalışan KeySweeper, telefonu şarj ederken aynı zamanda da kablosuz bağlantı üzerinden telefondaki hareketleri izleyebiliyor. Bir de bataryaya sahip olan cihaz, adaptör prize takılı olmadığı zamanlarda da çalışmaya devam edebiliyor. Ayrıca SIM Kart desteğiyle de SMS bilgilendirmesi yapabiliyor. Son derece tehlikeli olan bu cihazın fark edilmesi oldukça güç. Bu konuda tüketicileri uyaran FBI, orjinal şarj aletlerinin tercih edilmesi gerektiğine de vurgu yapıyor. Geçtiğimiz yıl beyaz şapkalı bir hacker tarafından geliştirilen cihaz, şimdilerde siyah şapkalı hackerların malzemesi olmuş durumda. Cihazın tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Dünyayı Çok Yıkıcı Bir Siber Savaş Bekliyor Olabilir

Yeni Açılan Siber Füzyon Merkezi Türkiye'yi Hackerlardan Koruyacak

YORUMLAR