Hastalığa Göre Renk Değiştiren Akıllı Kondomlar Geliyor

Hastalığa Göre Renk Değiştiren Akıllı Kondomlar Geliyor

İngiltere’de 14 yaşındaki üç genç mucit tarafından icat edilen akıllı kondom, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda renk değiştirebiliyor.

Kullanımı çok eski tarihlere dayanan kondomlar, doğum kontrolü ve son yıllarda artan bulaşıcı hastalıklara karşı önlem almak amacıyla kullanılıyor. Başta AIDS olmak üzere, cinsel yolla bulaşan pek çok hastalıktan korunmak amacıyla kullanılan kondomlar, yüzde yüz koruma sağlamasa bile etkisi de göz ardı edilemeyecek kadar büyük.

Londra’da 14 yaşındaki üç gencin yeni buluşu, teknolojinin sağlık alanında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Bu üç gencin başarılı buluşu olan akıllı kondomlar, herhangi bir virüs ya da bakteriyle temas ettiğinde renk değiştirerek, cinsel yolla bulaşan bulaşıcı hastalıkların önleminde büyük rol oynuyor. Akıllı kondomların, karşılaştığı virüs veya bakterilere göre farklı renklere boyanması da hangi hastalıkla karşı karşıya kalındığını anlamamızda da yardımcı oluyor diyebiliriz.

Yeni icadın mucitlerinden Daanyaal Ali; “Biz insanların kendi evlerinde gizlilik içerisinde derhal harekete geçerek, bulaşıcı enfeksiyonların tespitini yaparak doktorlara yardımcı olmayı istedik.” açıklamasında bulundu ve “İnsanlara huzur vererek, her zamankinden daha sorumlu bireyler olmaları için bu icadı yaptık.” sözlerini ekledi.

Facebook'un Mobil Kullanıcı Sayısı Dudak Uçuklatıyor

Düşünceleri Okuyup, Yazıya Döken Bir Uygulama Geliştiriliyor

YORUMLAR