Hindistan'da Bir Savaş Uçağı Kalkış Yaptığı Pistini Bombaladı!

Normal şartlarda havalanan bir jetin bir süre uçuş yaptıktan sonra geri piste dönmesi beklenir. Ancak Hindistan'da normal bir şekilde kalkış yapan jet uçağı, ortalığı savaş alanına çevirdi. İşte haberimizin detayları.

Jet uçaklarının eğitimleri diğer uçak eğitimlerine göre biraz daha zorlu geçebilir. Bu nedenle Jet uçaklarında pilot eğitimi alan kişiler, genellikle oldukça deneyimlidir. Hindistan'da uçak pistinden kalkış yapan bir Jet, kuş sürüsüne çarptı ve pilotun deneyimli olması sayesinde büyük bir facia ucuz atlatıldı.

Hindistan jet uçağı büyük bir kaza atlattı 

Jet uçağın havalanması ile birlikte her şey gayet normal ilerliyordu. Ancak pilotun kuş sürüsünü görmemesi ile birlikte, onlara çarpması motorun durmasına neden oldu. Motorun durduğunu fark eden pilot,  kontrolsüz bir facia yaşanmaması için hem füzeleri hem de ek yakıt deposunu piste bıraktı.

Kazanın yaşandığı esnada pistte herhangi birisinin bulunmaması büyük bir facianın daha yaşanmasını engellemiş oldu. Hindistan'ın Hava Kuvvetleri’nden olan bu Jet, çok daha ağır kazalara neden olabilirdi. Bu sayede pilotların deneyimli olmasının ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk.

Hindistan'ın Lundhiana Eyaleti’inde meydana gelen bu kazada ordu açıklama yaptı. Pilotun bu hamlesinin övgü ile karşılanmasını gerektiğini ifade eden Hava Kuvvetleri Yetkilileri, eğitimlerin profesyonelce gerçekleştiğinin kanıtlandığını da söyledi.

Peki sizce de pilotun bu hamleleri, gerçekten profesyonelce miydi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.