HP, Pavilion 14 Chromebook’u Duyurdu

HP, Pavilion 14 Chromebook’u Duyurdu

Pavilion 14 Chromebook, HP’nin “çoklu işletim sistemi” yaklaşımını gösteriyor.

Şimdi Windows’un ötesine geçme zamanı. Hewlett-Packard, tarayıcı tabanlı işletim sistemini benimsedi ve Google’ın çevrim içi hizmetlerine tek tıkla gitmenizi sağlayacak bu Pavilion 14 Chromebook için biçilen fiyat sadece $330.

Hewlett-Packard, Microsoft’un Windows işletim sisteminin ötesine geçerek Google Chrome işletim sistemini benimsedi ve bugün $330 değerinde Pavilion 14 Chromebook’u duyurdu.

Hatırlanacağı üzere Samsung ve Acer, Chrome işletim sistemli cihazları duyuran ilk şirketler olmuştu. Şimdi HP, Chrome işletim sistemini, onun “çoklu işletim sistemi yaklaşımı”nın bir parçası olarak gösteriyor ve tarayıcı tabanlı işletim sistemi için çoğunluğa katılmanın değeceğine inanıyor.

HP’nin PC, Yazıcı Tüketicisinin ve Kişisel Sistemler Grubu’nun Genel Müdürü Kevin Frost, Chrome OS hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Google’ın Chrome işletim sistemi, büyüyen müşteri tabanı için büyük bir ilgi alanı oluşturuyor. HP’nin Chromebook’u ile müşteriler, tam laptop boyutunda, bizim markamız ve hizmetimizle en iyi Google deneyimini edinecekler.”

Microsoft daha önce PC pazarında rakiplerine karşın yerini korumayı başarmıştı. Örneğin Dell, Linux’un Ubuntu sürümü için yıllarca ciro ve satış kanalları verdi. Fark ise, Microsoft’un Dell ve HP gibi rakiplerine göre, geleneksel PC pazarının ötesinde akıllı telefonlar ve tabletler için mücadele etmesidir.

Geçen hafta HP’nin web sitesinde açıklandığı üzere, Pavilion 14, muhteşem bir donanıma sahip. Ancak HP, bu ürünün, 14 inçlik ekranı ile diğerlerinden ayrılmasını ve bu yönüyle yarışa girmesini istiyor.

Pavilion 14 Chromebook, 1.1GHz Intel Celeron 847 işlemci, 16GB solid-state sürücü, HDMI bağlantı noktası, RJ-45 Ethernet bağlantı noktası, üç adet USB 2.0 girişi, 2GB RAM ve bir HD web kamera taşımakta. Ayrıca cihaz, iki yol geçerliliği olan, Google Drive’da 100 GB’lık depolama alanı ile geliyor.

Chrome OS, web uygulamalarını çalıştırmakta ki bu da insanların onu Facebook, Google Dökümanlar, web tabanlı e-posta ve YouTube gibi uygulamaları çalıştırmak için kullanıyorlar. Bu da, pratikte, kullanıcıların Windows ya da OS X gibi daha geleneksel işletim sistemlerinde bir tarayıcıyı kullanmalarından daha farklı. Bununla birlikte, Skype ve iTunes gibi OSes programını normal şekilde çalıştırabilen işletim sistemi, çok sayıda oyunu çalıştıramamakta. Ayrıca web rakipleri, web programlama konusunda her zaman Google’ın fikirlerini desteklemez. 

Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

YORUMLAR