Huawei, Casusluk İddiasıyla Tutuklanan Çalışanını Kovdu

Huawei, Casusluk İddiasıyla Tutuklanan Çalışanını Kovdu

Çinli teknoloji devi Huawei, geçtiğimiz hafta içinde Pekin hükümeti adına casusluk yaptığı iddiasıyla Polonya’da tutuklanan satış direktörünün işine son verdi.

Huawei’in satış direktörü Vang Veycing, Polonya İç Güvenlik Ajansı'nın eski bir üst düzey yetkilisi ile birlikte geçtiğimiz salı günü tutuklanmıştı. 

Polonya İç Güvenlik Ajansı, Huawei çalışanının Çin vatandaşı olduğunu, eski iç güvenlik yetkilisinin ise Fransız telekomünikasyon şirketi Orange’ın Polonya’daki yan kuruluşu için çalışan Polonya vatandaşı bir siber güvenlik uzmanı olduğunu açıklamıştı.

Aynı zamanda eski bir diplomat olan Vang ile geçmişte gizli servis ve Orange için çalışan Polonya vatandaşı, Çin devleti adına casusluk yapmakla suçlanıyor. Her ikisinin de en az üç ay boyunca gözaltında tutulması ve 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması bekleniyor.

Konuya ilişkin yeni bir açıklama yapan Huawei, Polonya kanunlarını ihlal ettiği şüphesiyle gözaltına alınan Vang Veycing'in işine son verildiğini söyledi. Şirket ayrıca, Vang'ın eylemlerinin şirketle hiçbir ilişkisinin olmadığını ve Huawei'nin itibarına leke sürdüğünü belirtti. 

Çinli şirket, son dönemde bir dizi uluslararası soruşturmadan geçiyor. Huawei’in sahibi Ren Zhengfei'nin kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou, İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle 1 Aralık’ta Kanada’nın Vancouver kentinde gözaltına alınmıştı.

Olayın ardından Michael Kovrig isimli Kanadalı eski bir diplomatı Çin’de gözaltına alan Pekin hükümeti, krize başka bir boyut kazandırmıştı.

Mıng, 11 Aralık'ta Kanada'da çıktığı mahkeme tarafından 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı serbest bırakılmıştı. Huawei veliahtı, ikinci bir mahkeme kararına kadar Vancouver’daki evinde ikamet etmek zorunda kalacak.