Huawei, iPhone’dan Tweet Atan Çalışanlarına Acımadı

Huawei, iPhone’dan Tweet Atan Çalışanlarına Acımadı

Çinli teknoloji devi Huawei, şirketin resmi Twitter hesabından paylaşılan yılbaşı tweetini iPhone ile gönderen iki çalışanına ceza verdi.

Geçtiğimiz yıl Apple’ı geçerek dünyanın en çok telefon satan ikinci markası olan Huawei, buna rağmen iPhone’ların gölgesinde kalıyor. En azından sosyal medyada!

2018’in son saatlerinde resmi Twitter hesabından, “Huawei’den hepinize mutlu 2019’lar. Yeni yılda amacımız, sevdiğiniz kişilere ulaşmanız için size daha fazla neden sunmak” şeklinde bir paylaşım yapan şirket, nasıl bir fiyaskoya imza attığını sonradan gördü. Zira söz konusu mesajın hemen altında paylaşımın iPhone ile yapıldığını gösteren “Twitter for iPhone” ibaresi bulunuyordu.

 

 

Huawei, söz konusu paylaşımı birkaç dakika sonra silse de, ünlü YouTuber Marques Brownlee’den kaçamadı. Daha önce de benzer skandalları yakalamasıyla ünlü olan Brownlee, tweetin ekran görüntüsünü alarak takipçileriyle paylaştı.

Bu olayın marka imajına zarar verdiğini söyleyen Huawei Genel Müdür Yardımcısı Chen Lifang, sosyal medya ajansındaki kişilerin PC’de VPN sorunu yaşadıkları için tweeti iPhone ile göndermek zorunda kaldıklarını belirtti. 

Lifang, olaydan sorumlu iki kişinin aylık maaşlarının 5.000 yuan (yaklaşık 728 dolar) düşürüldüğünü, çalışanlardan birinin ise 12 ay boyunca şirketten uzaklaştırıldığını ifade etti. 

Wonder Woman rolü ile sükse yapan ünlü aktris Gal Gadot da geçtiğimiz nisan ayında benzer bir hataya imza atmıştı. Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei’nin marka elçisi olan Gadot, iPhone üzerinden Huawei'yi öven bir tweet atınca sosyal medyada alay konusu olmuştu.