Hyperloop İle Seyahat Ederseniz Neler Yaşayacaksınız? İzleyin

Hyperloop İle Seyahat Ederseniz Neler Yaşayacaksınız? İzleyin

Hyperloop son derece hızlı bir kara ulaşım teknolojisi.  2013 yılında Tesla’nın CEO’su Elon Musk "Los Angeles’tan Çine 2 saatte gidebiliriz" dediğinde herkes gülmüştü. Ancak dünya bu projeyi artık oldukça ciddiye alıyor. Hyperloop projesi ilk olarak Dubai - Abu Dhabi arası başlayacak. 

Elon Musk, sıkıştırılmış hava kullanarak saatte 1220 kilometre hıza ulaşmayı amaçlayan Hyperloop projesini ilk kez 2013 yılında anlatmıştı. Tamamen bilim kurgu filmlerinden fışkırmış bir kara yolu taşımacılığını işaret eden bu projenin denemeleri başarıyla devam ediyor. Hava, deniz, kara ve demiryollarının ardından "beşinci ulaşım biçimi" olarak nitelendirdiği projenin testleri 2016 yılının ilk aylarından beri devam ediyor. 1 kilometre uzunluğunda olan test güzergahı üzerinde seyreden test aracı Hyperloop, Hyperloop'un ilk testi Las Vegas'ın Nevada eyaletindeki bir çölde yapıldı. İlk testinde 187 km/h hız ile ilerleyen Hyperloop bu hıza 1.1 sn sürede ulaşmayı başardı.

Enerjisini tamamen güneşten karşılayacak ve doğaya zarar vermeyecek olan Hyperloop, ulaşım alışkanlıklarımızı tamamen değiştirecek.

Hyperloop ile seyahat

Peki, Hyperloop ile seyahat eden bir yolcu neler hissedecek. Dünyanın ilk yolcuya hazır Hyperloop taşıma aracı Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai’de hizmete girecek. Dubai’de Hyperloop ile seyahat etmek isterseniz telefonla rezervasyon yapıyor ve daha sonra sizi evinizden alan sürücüsüz araçla (Cargo Pod) istasyona götürülüyorsunuz. İstasyonda yolcu taşıyan bu Cargo Pod’lar birbirleriyle bütünleşerek Hyperloop aracına dahil olauyorlar, Dubai’den Abu-Dhabi’ye yolculuğunuz bu şekilde, bu istasyondan başlıyor. Destinasyon bu planlama ile otomatik araç servisi ve Hyperloop entegrasyonu dahil olmak üzere BAE’ne 4.8 milyar dolara mal olacak.

Şimdi gelin 12 dakikaya inen Dubai – Abu Dhabi destinasyonunda sistemin nasıl işlediğine bir göz atalım.

Elon Musk'ın Rüyası Gerçek Oluyor, Hyperloop İlk Testinde Başarılı Oldu

Ulaşım Hakkında Bildiğiniz Her Şeyi Unutun, Hyperloop Projesi Hayata Geçiyor

YORUMLAR