IBM, Yapay Zeka Teknolojisine İnsan Gibi Hatırlamayı Öğretecek

IBM, Yapay Zeka Teknolojisine İnsan Gibi Hatırlamayı Öğretecek

IBM'in yeni yaptığı çalışmalarla beraber çok yakın bir gelecekte yapay zeka ile çalışan tüm cihazlar, anılar edinebilecek ve bunları gelecekte kullanabilecekler.

DaVinci'nin bütün tasarımları çağlar boyunca mekanik ve teknolojik gelişimlerde nasıl önemli bir ilham kaynağı olduysa, artık yapay zeka da kendisine verilen her bilgiden geleceğe yönelik ilhamlar alabilecek. Kısaca, yapay zeka işlem ve işlevsel tüm tecrübelerini gelecekte kullanabilecek. Aslında bu çalışma, yapay zekanın daha kuvvetli bir şekilde insan beynine yaklaşması anlamına da geliyor. IBM bu noktada, yapay zeka taşıyan cihazların insan beyin işlevlerini tamamen taklit edebilmesi üzerinde çalışıyor. IBM'in hedefi, insan zihnini tamamen taklit edebilen, akıllı çıkarımlarda bulunan yapay zeka teknolojisine bir "hatıra" kazandırarak, yaptıkları işlerden tecrübe edinmelerini sağlamak ve bu tecrübeleri daha sonra yeniden kullanabilmesini gerçekleştirebilmek.

IBM yaptığı araştırmamalarda, yapay zeka teknolojisinin anlık çözümlerde son derece başarılı olduklarını savunurken, bu yetenekleri ile insan hafızasını taklit ederek hatıralar edinip, bunları kullanabileceğinin de mümkün olabileceğini savunuyor. IBM, geliştireceği yeni bir yapay zeka sinir ağı algoritmasının, buna olanak verebileceğini iddia ediyor. Yapay zeka kullanan sistemlerde IBM'in işaret ettiği bu nörogenetik yapı ile birlikte, kendini geliştirebilen yapay nöronların oluşturulabileceği ve bu sistemin her yeni öğreti ve tecrübeyle gelişerek tüm sinir altyapısının buna paralel olarak genişleyebileceği de söyleniyor. Yani yapay zeka altyapısı sınırsız öğrenmeye devam ederken, tüm tecrübelerini de hatırlayabilecek.

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Soru Sorabilen Yapay Zeka Geliştirildi

YORUMLAR