İHA'lar İçin Kayıt Zorunluluğu Başladı. Drone Sahipleri Artık Kafasına Göre Uçamayacak!

İHA'lar İçin Kayıt Zorunluluğu Başladı. Drone Sahipleri Artık Kafasına Göre Uçamayacak!

Son dönemde oldukça popüler bir ürün olan insansız hava araçları neredeyse tüm teknoloji meraklılarının ellerinin altında hazır bir şekilde duruyor. Eğer sizin de bir drone'nunuz varsa kayıt yaptırmadan asla uçmaya kalkmayın.

İnsansız hava araçlarının bir süredir ülkemiz dahil tüm dünyada izinsiz uçuşuna izin veriliyordu. Fakat drone'ların yasa dışı işlerde kullanılmasından ve halkı rahatsız etmesinden dolayı kanunda düzenleme yoluna gidildi. Artık drone sahipleri cihazlarını kayıt ettirmeden uçamayacaklar. Eğer yasa dışı bir drone tespit edilirse yetkililer tarafından oldukça ağır cezalar uygulanacak.

Ülkemizde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından toplanan drone kayıtları internet üzerinden yapılıyor. Yaklaşık 3 gün önce açılan sistem kısa süre içerisinde oldukça yoğun bir ilgi gördü. Yani bu yüzden drone sahiplerinin cihazlarını kayıt ettirmeleri için aceleci davranmaları gerekiyor.

Drone'ların özelliklerine göre ayrım yapılıyor

İnsansız hava araçları kayıt esnasında ağırlığına ve uçuş menziline göre farklı kategorilerde kayıt altına alınıyor. 

Drone uçuş yasakları da var elbette

İnsansız hava araçlarını kullanarak hapishane, stadyum ve havalimanı gibi halkın bulunduğu alanlara 9 km'den fazla yaklaşamıyorsunuz. Şehirdeki binalara ise en fazla 50 metre yaklaşma izni var. Eğer bu kurallara uyulmazsa 17 bin TL'na kadar ceza yaptırımları bulunuyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de faaliyet gösteren drone kayıt sistemi bilinçsiz kullanıcılar için caydırıcı bir yasa olacak gibi görünüyor.

Dronelar ile Alakalı Yanlış Bilinen 9 Gerçek 

YORUMLAR