İnsan Vücudunun İçini Aydınlatan Kamera Geliştirildi

İnsan Vücudunun İçini Aydınlatan Kamera Geliştirildi

İnsan bedeninin içini gösteren yeni bir kamera geliştirildi. Dahili inceleme ve tetkiklerde kullanılabilen bu kamera, uzmanların ve hekimlerin kullandıkları endoskopi gibi tıbbi görüntü cihazlarının vücut içindeki ilerlemesini takip etmelerine yardımcı olabiliyor.

Tıp dünyası, ağırlıklı olarak yüksek maliyetli vücut tarama teknolojileri kullanılıyor. Geliştirilen yeni kamerayla, vücudun içindeki ışık kaynaklarını tespit edilebiliyor ve "endoskopi" cihazının esnek tüpünün aydınlatılmış ucu tespit edilerek, kaydedilen filmler oldukça net ve şüpheye mahal vermeden izlenebiliyor.

Edinburgh Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Kev Dhaliwal, "Bu teknolojinin çok farklı şekillerde kullanılabilme potansiyeli oldukça yüksek. Cihazın yerinin tespit edilebilmesi, sağlık hizmetlerinde yapılan birçok uygulama için kritik önem taşıyor" diyerek, geliştirilen cihazın faydalarını dile getirdi.

Dr. Kev Dhaliwal yapılan ilk testlerden sonra, henüz prototip halinde olan bu yeni cihazın, normal koşullar altında insan dokusunun 20 santimetre altına kadar vücudun kendi ışık kaynaklarını takip edebildiğini de ifade etti.

Ne zaman Hastalanacağımızı Tahmin Eden Yapay Zeka Geliştiriliyor

Bir Bakteriye Kaydedilen Hareketli GIF Beyninizi Yakacak!

YORUMLAR