İnsanlar, Robotlarla Cinsel İlişkiyi Gerçek Bir İlişkiye Tercih Ediyor

Finlandiya’da yapılan yeni bir araştırma, insanların robotlarla cinsel ilişkiyi, gerçek bir cinsel ilişkiye tercih edebileceklerini gösteriyor.

İnsanlar Robotlarla Cinsel İlişkiyi Gerçek Bir İlişkiye Tercih Ediyor

Finlandiya’da yapılan yeni bir araştırma, insanların robotlarla cinsel ilişkiyi, gerçek bir cinsel ilişkiye tercih edebileceklerini gösteriyor.

21. yüzyılın en ilginç teknolojilerinden bir tanesi olan seks robotları, gündelik hayattaki ağırlıklarını her geçen gün artırıyor.

Yapay zeka sayesinde insandan ayırt edilemeyecek noktaya gelen robotlar, çoğu insanın cinsel ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor; yeni bir cinsel yönelimin ortaya çıkmasını da sağlıyor: Dijiseksüellik. 

Bilim insanları, gelecekte insanların cinsel ihtiyaçlarını yalnızca teknoloji ve sanal gerçeklik ile gidereceklerini öngörüyor. Robotlarla cinsel ilişkinin, gerçek bir cinsel ilişkiye tercih edileceğini söyleyen araştırmacılar, insanların robot partnerleriyle yakın ilişkiler kuracağını belirtiyor.

sex robots

Finlandiya’daki Helsinki Üniversitesi, 432 katılımcıdan oluşan bir araştırma yaptı. Sonuçlar ise bir hayli ilginç. Ankete katılanların çoğu, bir seks robotuyla ilişkiye girmeyi, seks işçisiyle ilişkiye girmeye tercih ettiğini belirtti.

Finli araştırmacılar, ankete katılanların ‘ahlaki tutumlarını’ öğrenmek için bir bilim kurgu hikayesi oluşturdu. 

Birinci hikayede insanların olduğu genelevi kullanan karakter yer alırken, ikinci hikayede ise robot genelevini tercih eden bir kişi bulunuyor. Daha sonra araştırmacılar, katılımcılara hikaye hakkındaki fikirlerini sordu. (Katılımcıların cinsel geçmişleri, bilim kurgu romanlarının aşinalıkları ve ahlaki duruşlarının önceden kaydedildiğini ve analiz edildiğini belirtmeden geçmeyelim).

seks robotları abd

Her iki hikaye de 2035'te Avrupa gezisinde bir genelev ziyaret eden bir adamı içeriyor. Tek fark ise, birinin evli, diğerinin bekar olması. Hikayedeki söz konusu genelevlerden birisinin reklamında, “Robotlarımıza gerçek kadınlardan bahsedemezsiniz” ifadeleri bulunurken, diğerinde ise “Tüm çalışanlarımız gerçek kadındır” sloganı yer alıyor. 

Ankete katılan insanların çoğunluğu, bekar veya evli insanların bir robotla yatmasının, bir seks işçisiyle yatmalarından çok daha ahlaklı olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl YouGov'un seks robotları hakkında yaptığı ankette, “Seks robotuyla beraber olma aldatma sayılır mı?” sorusuna ABD’li yetişkinlerin yüzde 32’si ‘evet’ cevabını verirken, yüzde 33’ü de ‘hayır’ cevabını vermişti. 

Helskini Üniversitesi'nin çalışması, 2020 yılında Las Vegas’ta düzenlenecek olan “Robotlarla Aşk ve Seks” adlı uluslararası bir kongrede sunulacak.

YORUMLAR