Instagram Aşağılayıcı ve Kötü Yorumları Yapay Zekayla Silecek

instagram yorum

Instagram’ın başına geçmesinin ardından ummalı bir çalışmaya girişen Adam Mosseri, algoritmada yapacağı değişiklikle gündeme gelirken, şimdi de sosyal medya platformundaki zorbaların üstesinden gelmek için harekete geçti.

instagram yorum 1

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Instagram, halihazırda kötü ve art niyetli yorumları tespit etmek ve silmek için çeşitli altyapılar kullanıyordu. Fakat bunları yeterli bulmayan yeni CEO Adam Mosseri, yapay zeka destekli yeni sistemlerle platform üzerindeki yorumları denetleme ve zorbalık içeren yorumları kaldırma kararı aldı.

Yeni yapay zeka sisteminin zorbalık içeren yorumları otomatik olarak tespit edeceği söylenirken, yapılan tespitlerin Topluluk Operasyonları merkezine gönderileceği ve burada yapılan çeşitli incelemelerin ardından bu yorumların Instagram üzerinden kaldırılacağı belirtildi. Yapılan değişikliğin genç yaştaki Instagram kullanıcıları düşünülerek geliştirilmeye başlandığı dile getirilirken, zorbalık içeren yorumların kaldırılması hatta engellenmesiyle genç kullanıcıların Instagram deneyimlerinin artırılmasının hedeflendiği aktarıldı.

İlerleyen günlerde kötü ve aşağılayıcı yorumlar içeren gönderilerin anasayfa, keşfet ve profil gibi sekmelerden temizlenmeye başlanacağı da söylenenler arasında kendisine yer bulurken, Instagram’ın bu konu hakkında çalışmalarına hız kesmeden devam edeceği belirtildi.