Instagram'da Profilinizi Gezenleri Gösteren InstaAgent Uygulaması Kullanıcıların Bilgilerini Çaldı

Instagram'da Profilinizi Gezenleri Gösteren InstaAgent Uygulaması Kullanıcıların Bilgilerini Çaldı

Google Play'e göre çok daha sıkı denetimlerden sonra yayınlanacak uygulamalara yer veren Apple Store'da 1 milyondan fazla indirilen ve güvenilir olduğu düşünülen InstaAgent uygulamasının kullanıcı bilgilerini çaldığı ortaya çıktı.

David L-R isimli bir yazılımcının ortaya çıkardığı bu duruma göre, Instagram'da profilinizi ve fotoğraflarınızı kimlerin gezdiğini görebilmek için kullandığınız InstaAgent uygulaması, Instagram hesaplarıyla giriş yapan kullanıcılarının hem kullanıcı adlarını hem de şifrelerini başka bir sunucu üzerine göndererek çaldı. Bununla yetinmeyen uygulama aynı zamanda çaldığı verileri de kullanarak bazı kullanıcıların profilleri üzerinden paylaşımlar yaparak durumu avantajına kullandı.

Büyük yazılım ve teknoloji şirletlerinin üçüncü parti program ve uygulama kullanımı hakkında yaptığı uyarıların en büyük sebeplerinden bir tanesi bu tür bir olayın yaşanmaması için. Çünkü bu tür uygulamalarda vaad edilen işlevi yapmak için gerçek hesap bilgilerinizi kullanarak girmeniz gerekiyor. Bu da hesap adı ve şifrenizin direkt olarak farklı kişilerin eline geçmesi demek. Elbette tüm mobil geliştiriciler InstaAgent gibi elde ettiği verileri kötüye kullanacak diye bir şey yok. Fakat kullandığında gereksiz yere zor duruma düşebilirsiniz.

Getiğimiz aylarda Whatsapp için üçüncü parti uygulamalar kullanarak giriş yapan kullanıcıları WhatsApp'tan banlayan Facebook, gerekli güvenlik önlemlerini alıyor ve işi biraz daha sıkı tutuyor diyebilirim. Fakat Instagram'da bu tür uygulamaların kullanılmaması için kullanıcılarına gerekli uyarıları daha önce defalarca yapmıştı.

Konu hakkında herhangi bir açıklama yapmayan Apple, ilerleyen süreçte uygulamanın testleri nasıl geçtiğini açıklayacaktır. Eğer iPhone ya da iPad'leriniz üzerinde InstaAgent uygulamasını kullanıyorsanız şifrenizi değiştirmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca uygulama Apple Store üzerinden de kaldırıldı.

Bu tür büyük uygulamaların orijinal versiyonunda sunulmayan özelliklere erişebilmek için üçüncü parti yazılımlara güvenmemeniz gerektiğini asla unutmayın.

YORUMLAR