Intel, i7 7700K Kullanıcılarını Çileden Çıkardı

Intel, i7 7700K Kullanıcılarını Çileden Çıkardı

Intel, bir dönemler masaüstü bilgisyaarlar için en üst performanslı işlemcileri üretiyordu. AMD ise geçtiğimiz aylarda yeni Ryzen işlemcilerini piyasaya sürerek Intel'in tekel konumunu sarsmış, çok daha makul fiyata yakın performanslı işlemciler kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Intel'in son işlemcileri olan 7. nesil Kaby Lake işlemci ailesinin masaüstü için en yüksek performanslı olan modeli ise i7 7700K modeliydi.

Ryzen'in Kaby Lake işlemcilerin tahtını salladığı bir ortamda Intel'in bir hayli pahalı satılan işlemcileri için müşteri memnuyetini yukarda tutması mantıklı bir senaryo olurdu. Fakat Intel, bu durumun tam tersi bir şekilde hareket ederek kullanıcıların tepkisini üzerine çekmeyi başardı.

Intel'in sert eleştirilen hedefi olmasının nedeni ise son 3 aydır kullanıcılar tarafından raporlanan ısınma problemleri. i7 7700 ve i7 7700K işlemci sahibi kullanıcılar, bilgisayarlarında çalışırken veya oyun oynarken anormal bir şekilde ani ısı yükselişleri tespit etmişler ve bu durumu Intel'e iletmişler. Hataa bazı kullanıcılar 90 dereceye varan sıcaklıklar ölçtüklerini raporluyorlar. Bir işlemcinin 60-70 derece civarında çalışması normal bir durum. Fakat 85 derece ve yukarsında sisteminiz yeterli sooğutmaya sahip değilse problemler yaşanabiliyor. Zaten Intel de i7 işlemcileri için maksimum çalışma sıcaklığını 100 derece olarak listeliyor.

Kaby Lake i7 işlemcilerle ilgili ısınma problemlerinin üzerinden 3 ay geçmesinin ardından Intel ancak bir açıklama yaptı ve bu açıklama i7 işlemci sahiplerini sakinleştirmek yerine adeta birer saatli bombaya dönüştürdü. Intel, bu açıklamada ani ısı yükselişlerinin tarayıcı açma, bir uygulama veya program çalıştırma sürecinde normal olduğunu, tavsiye edilen konfigürasyonlar altında kendi yaptığı testlerde anormal bir durum saptamadığını iddia ediyor. Kullanıcılar anakartlarının fan hızı ayarlarını değiştirmeye yönlendiriliyorlar. Ayrıca overclock işleminin ve işlemcilerin yükseltilmiş frekanslarda ve voltaj değerlerinde çalıştırılmasının tavsiye edilmediği notu düşülüyor.

Bu açıklama eğer sonunda K uzantısı olan i7 7700K bir işlemci sahibiyseniz oldukça enteresan: çünkü bu işlemciler işlemci çarpanları açık olarak geliyorlar. Yani i7 7700K işlemci temelde overclock işlemine uygun olarak tasarlanmış bir işlemci. Bu nitelikteki bir işlemci için "overclock yapmayın" demek de garip kaçıyor.

Intel'in bu tavrı üzerine birçok kullanıcı bir daha Intel markalı ürün almayacaklarını, AMD'nin Ryzen işlemcilerine geçiş yapacaklarını ifade ediyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.

AMD Ryzen 5 1600X ve 1500X İncelemesi

YORUMLAR