Intel ve Toshiba'dan 10 TB'lık SSD Geliyor

Intel ve Toshiba'dan 10 TB'lık SSD Geliyor

Intel ve Micron firmalarına Toshiba'nın da dahil olmasıyla üretileceği açıklanan 10 TB'lık SSD haberi internete bir anda damgasını vurdu. Henüz bilgisayarlarımıza yeni yeni almaya başlayabildiğimiz 240 GB'lık SSD'ler varken, 10 TB'lık bir SSD'nin hayalini kurmak bile zor diyebilirim. Fakat Intel ile Toshiba bir araya gelerek önümüzdeki yılın ilk aylarında 10 TB'lık SSD'yi üreteceklerini açıkladı.

Partner olarak üretecekleri SSD için çok fazla detay verilmemesine rağmen Intel ve Micron firmaları 10 TB depolama kapasitesine sahip olan SSD'yi 3D NAND teknolojisi kullanarak üreteceklerini açıkladı. Bu kadar yüksek depolama alanına sahip olan bir SSD hakkında konuşabilmek bile heyecanlandırırken, henüz biraz uzak bir tarihte çıkacağını söylemek de gerekiyor.

2016 yılının ilk aylarında üretileceği belirtilen SSD'nin piyasaya çıkarak kullanıcılar tarafından rahatlıkla alınabilir fiyatlara gelmesi çok daha fazla zaman alabilir. Fakat yine de bu tür büyüklükte bir SSD'nin varlığından konuşabilmek bile biz teknoloji severleri heyecanlandırıyor diyebilirim.

SSD teknolojisinde büyük bir sıçrama yaratabilecek olan 10 TB'lık SSD için bir araya gelen Intel, Microsn ve Toshiba firmalarından önümüzdeki günlerde daha fazla ve detaylı bilgiler açıklanacağını umuyoruz.

Normal disklere göre daha ufak, hafif ve hızlı olan Solid State Disk'lerin (SSD) bu şekilde hızla gelişmesi bilgisayar kullanıcıları açısından oldukça iyi. Fakat özellikle ülkemizde pek çok bilgisayar kullanıcısının düşük depolama kapasiteli SSD'lere bile sahip olmadığını da vurgulamak gerekiyor. Yavaş yavaş eski hard disklerin yerini almaya başlayan SSD'ler özellikle sağlamış oldukları hız ve performans ile bilgisayar kullanıcılarını mutlu ediyor.

Facebook, Android Geliştiriciler İçin 3 Yeni Araç Tanıttı

YORUMLAR