Intel'in 2 Nesil Sonraki İşlemcileri İle İlgili Detaylar Sızdı

Intel'in 2 Nesil Sonraki İşlemcileri İle İlgili Detaylar Sızdı

Intel bir sonraki nesil Haswell işlemcileri piyasaya sürmeye hazırlanadursun, Haswell işlemcilerden bir sonraki nesil olan Broadwell işlemciler ile ilgili detaylar internete sızdı. Daha önceden Intel'in bu sene içinden Broadwell işlemcilerin üretimine başlayacağını duyurmuş ve ilk örneklerinin 2014 yılında piyasada olacağını belirtmiştik. İşlemcilerle ilgili internete sızan detaylar ise bu bilgileri doğrular nitelikte: Intel Broadwell işlemciler 2014 yılının 2. yarısında piyasada olacak.

Piyasaya sürülecek olan Haswell işlemciler mevcut Ivy Bridge işlemciler ile aynı üretim teknolojisine yani 22 nm üretim teknolojisine sahip olacağından performans anlamında aralarında uçurumlar olmayacağı tahmin edilebilir. Fakat Haswell işlemcileri takip edecek Broadwell işlemciler 14 nm üretim teknolojisine sahip olacak ve bu da daha yüksek performans ve daha verimli enerji tüketimi anlamına geliyor. Bu nedenle sızan bu bilgiler yeni bilgisayar toplayacak insanlar için önemli nitelikte.

Bilgilere göre genel performans artışının yanında işlemcilerle birlikte gelen dahili Intel HD grafik işlemciler de farklı bir boyut kazanacak. Dahili video belleği bu gelişmelerin başında geliyor.

Broadwell işlemcilerle birlikte yeni bir veri transfer arayüzü de çıkışını yapacak. SATA Express olarak adlandırılan bu arayüz 10-16 GB/s transfer hızları vaad ediyor. Bu da mevcut SATA III'ün 2 katı transfer hızı anlamına gelmekte. SATA Express arayüzünü kullanacak Broadwell işlemci desteğine sahip anakartlar Z97 ve H97 tabanına sahip olacak.

Intel Bir Sonraki Nesil İşlemcileri Bu Sene İçerisinde Üretmeye Başlayacak

YORUMLAR