İnternet Reklamlarına Vergi Kesintisi

İnternet Reklamlarına Vergi Kesintisi

Günümüzde internet reklamları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi ve hemen hemen her sitede, her platformda karşımıza çıkar oldu. Sayıları gittikçe artan bu reklamlar, diğer çoğu reklamdan farklı olarak şimdiye kadar vergi kapsamında yer almıyordu.

Dolayısıyla internet reklamlarından vergi kesintisi yapılmıyordu. Ancak Cumhurbaşkanlığı’nın yeni kararıyla bundan böyle internet reklamları da vergi kapsamında yer alıyor.

Yeni kararla internet ortamında yer alan reklam hizmetleri, vergi usul kanunu, gelir vergisi ve kurumlar vergisi kanunu kapsamında vergi kesintisi kapsamına alındı.

Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, internet ortamında reklam hizmeti veren ve buna aracılık edenlere yapılan ödemeler üzerinden gelir vergisi, vergi usul ve kurumlar vergisi kanunu çerçevesinde yüzde 15 oranında kesinti yapılacak.

Karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Karar gereğince ödeme yapılan kişilerin mükellef olup olmadığına bakılmayacak.

Yeni uygulama 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak. Uygulama kapsamında bundan böyle internet ortamında reklam hizmeti veren kişi, kurum ya da kuruluşlar kazançlarının yüzde 15'i oranında devlete vergi vermekle yükümlü olacak.