İrlanda'da Vergi Batağına Saplanan Apple'a Türkiye Yardım Elini Uzattı

İrlanda'da Vergi Batağına Saplanan Apple'a Türkiye Yardım Elini Uzattı

Apple (ve diğer teknoloji şirketleri) yıllardır Avrupa'da sattıkları ürünler için vergi ödemekten, daha doğrusu vergilerin tam karşılığını ödemekten kaçınarak kar üzerine kar ediyordu. Avrupa Birliği Komisyonu bu duruma el attı ve üç yıl süren soruşturma sonunda Apple için karar verildi. 

İrlanda ile Apple'ın yaptıkları vergi anlaşmalarını inceleyen komisyon, 1997-2007 yılları arasında Apple’ın Avrupa’daki satışlarından elde ettiği gelire karşın ödediği vergi tutarını yetersiz buldu. Apple ile İrlanda'nın vergi anlaşmasını yasa dışı olarak nitelendiren Avrupa Birliği Komisyonu, ülke ve şirket arasında yapılan vergi teşviklerini inceledi ve bunun sonucunda hiç beklenmeyen bir ceza kesti. Toplamda 13 milyar dolar ödemeye mahkum edilen teknoloji devi, kesilen ceza bakımından rekor kırdı.

Olayın bizi ilgilendiren kısmı ise Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamaya dayanıyor. Vergi batağına saplanan Apple'ı Türkiye'ye davet eden Şimşek, "Apple Türkiye'ye taşınmalı. Avrupa Birliği bürokrasisi ile uğraşmadan, daha cömert vergi teşvikleri sağlamaktan mutluluk duyarız" dedi.


Devlet erkanından davet alan Apple'ın ne yönde bir karar alacağını henüz bilmiyoruz. Kesilen 13 milyar dolarlık cezanın ardından hisselerinde düşüş yaşayan şirketin Türkiye'ye davet edilmesi uluslararası yankı yaptı.

Diğer yandan İrlanda hükümeti karara itiraz edeceklerini söyleyen bir bildiri yayınlayarak, "Kararı kesinlikle onaylamıyoruz." dedi. Bunun ardından Apple tarafından da açıklama gecikmedi, Alınan kararın Avrupa'da yatırım ve istihdam yaratma konusunda kötü bir etkiye sahip olacağını ifade eden Apple, "Avrupa Birliği Komisyonu Apple'ın Avrupa'daki tarihini yeniden yazmak için bir çaba içerisinde, bu süreçte onlar İrlanda vergi kanunları ve uluslararası vergi sistemini yok saymaktadır." dedi. 

Apple, iPhone 7 Tanıtım Öncesi iCloud Alanını 2TB'a Yükseltti

iPhone 7'nin Tanıtılacağı Apple Etkinliğinin Tarihi Resmileşti


YORUMLAR