Iron Man Benzeri Uçan Robotlar Geliştirilecek

Iron Man Benzeri Uçan Robotlar Geliştirilecek

Iron Man'in kullandığı gibi bir uçabilen zırh kullanabiliyor olmak, aslında filmlerde göründüğü kadar kolay değil. Kolaylığı bırakın, buna kalkışmanın bile pratik bir şey olmayacağı da su götürmez bir gerçek.

Ancak, benzer yeteneklere sahip olabileceği tasarlanan robotların, gayet güzel bir şekilde bu misyonu bizim yerimize üstleneceği bir süredir İtalyan bilim insanları tarafından düşünülmüyor da değil.

İtalyan bilim insanlarına göre uçabilen bir robot tıpkı Tony Stark'ın zırhı gibi, onarım veya teftiş yapabilen kendi uygulamalarına da sahip olabilir. Bu tip bir yapı, daha sonra insanlı uçuşlar için üretilecek bir dış iskelete yönelik araştırmanın da başlangıcı olarak hizmet verebilir.

Bu dış iskelete dair çalışmalar, aslında şu anda Cenevre'deki İtalyan Teknoloji Enstitüsü'nde araştırmacıların bilgisayarlarında teorik olarak bulunuyor. Ancak, henüz gerçek hayatta tecrübe edilmiş değil.

Çalışmayla ilgili olarak yayınlanan makalede, söz konusu dış iskeletin temel kontrol mekanizmalarının kullanılarak aracın kütlesinin ve hava kontrollerinin nasıl yapabileceği de teorik olarak grafiklerle anlatılıyor. Bu grafiklerde kullanlanılan sistemin, bir model üzerinde nasıl bir hakimiyet kurulabileceğini gösteren bu çalışmayı seyreden bir insan, Iron Man teorisini de anmadan edemiyor.

Projenin başında bulunan Daniele Pucci isimli İtalyan teknisyen, "Benim düşünceme göre, uçan bir insansı robotu kontrol etmek, bir takım teorik ve pratik sorulara yol açabilir. Söz konusu dış iskeleti kontrol etmek için ağırlığın, momentumun, itiş gücünün ayrı ayrı hesaplanarak hayata geçirilmesi gerekiyor. Cihazın hızını da hesaba dahil edersek hesaplanması gereken değişken sayısı çoğalıyor. Tüm bunları halletsek bile, iniş esnasında hesaba katılması gereken bir o kadar daha farklı değişken var. Bilgisayar modelleriyle bunların hepsini dikkate almaya çalışıyoruz" dedi.

Pucci takımıyla beraber, bu konuda hem kafası karışık, hem de isteki görünüyor. Umarız yakında çalışmalarla ilgili bilgisayar animasyonlarından farklı, gerçek testler görebiliriz.

Iron Man Zırhı Gerçek Oldu!

Hyundai Iron Man Zırhı Yapıyor

Elon usk, PeMntagon'a Iron Man Zırhı Yapabilmek İçin mi Gitti?

YORUMLAR