Işın İzleme, Gran Turismo Sport ile PS4 için Uyarlandı

PC platformu teknoloji anlamında açık ara lider olmayı sürdürüyor. Bilhassa da son dönemde çıkan RTX ekran kartlarının bunda etkisi büyük oldu ama PlayStation cephesi buna kayıtsız kalmış değil. Polyphony Digital, Işın İzleme teknolojisini Gran Turismo Sport ile PS4 İçin uyarladı.

Ekran kartı üreticilerinin önde gelen isimlerinden olan NVIDIA, GamesCom 2018 fuarı sırasında yeni bir açıklama yaparak RTX ekran kartlarını duyurmuştu. Şimdilik gelinen son nokta olan bu ekran kartlarının en önemli özellikleri ise DXR Işın İzleme teknolojisi oldu. Bu sayede görsellik, eskiye oranla çok daha gerçekçi hale geliyor. Halihazırdaki birçok oyun, yayınlanmış olan güncellemeler ile bu teknolojiyi desteklemeye başladılar. Bu sene ve önümüzdeki senelerde çıkacak olan oyunlar da standart olarak destekler şekilde karşımıza gelecekler. Her ne kadar Işın İzleme, RTX ekran kartları ile şimdilik sadece PC platformunda karşımıza çıkıyor olsa da Gran Turismo serisinin geliştiricisi olan Polyphony Digital, PlayStation açısından bir atılım yapmaya çalışıyor ve başarılı olacakmış gibi de görünüyor.

Yakın bir zaman önce gerçekleşen ve görsellik anlamında teknolojinin geldiği son noktanın üzerinde durulduğu SIGGRAPH Asia 2018 etkinliğine, Polyphony Digital stüdyosu da katılımda bulundu. Etkinlik sırasında da sunum yapan Japon menşeli stüdyo, Işın İzleme teknolojisinin kendi ürettikleri versiyonunu Gran Turismo Sport oyunu ile gösterdi.

 

Videonun 7:20 noktasında ekranlara gelen gösterime bakacak olursak, her ne kadar seçilmesi biraz zor olsa da sadeleştirilmiş versiyonunun kullanıldığı teknolojinin NVIDIA'nın DXR Işın İzleme'sine oldukça benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu sayede, oyundaki arabalar gerçek zamanlı olarak sunuluyormuş gibi bir etki yaratıyor. Ne var ki, Japon menşeli stüdyonun da belirttiği üzere, halen geliştirilme aşamasında ve son şeklini aldığında çok daha iyi görüneceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca bir ihtimal Işın İzleme teknolojisini PlayStation 5 konsolunda da görebiliriz. En azından Polyphony Digital stüdyosunun yeni teknolojisinin çok daha gelişmiş versiyonunu göreceğimize kesin gözüyle bakabiliriz.