Işınlama Deneyi Sonunda Başarıyla Gerçekleştirildi

Işınlama Deneyi Sonunda Başarıyla Gerçekleştirildi

Efsanevi Uzay Yolu dizisinden günümüz teknolojisinde hayat bulan buluşlardan biri olan ışınlanma gerçek oluyor. Hasso Plattner Enstitüsü bu konuda yaptığı çalışmaların meyvelerini toplamaya başladı.

Kullandığımız 'ışınla beni Scotty' komutunun gerçek olabileceği hiç aklınıza geldi mi? Alman bilim insanları Hasso Plattner Enstitüsü’nde bu teknoloji üzerine yıllardır çalışıyorlardı. Sonunda somut adımlar atmayı başardılar. 

Işınlanma teknolojisi teorik ve kavramsal olarak, nesnelerin atom düzeyinde parçalarına ayrılmasını ve sonra başka bir noktada eksiksiz birleştirilebilmesini öngörüyordu. Hasso Plattner Enstitüsü'nde araştırmacılar da bir nesneyi tabakalar halinde tarayarak, ilk önce detaylı bir modelini oluşturdular. Ardından bu bilgiyi kodlayarak, ışınlanacağı adresteki 3D yazıcıya iletmeyi başardılar. Mesajı alan 3 boyutlu yazıcı, ışınlanan nesnenin birebir kopyasını üretmeyi başardı.

Hasso Plattner Enstitüsü’nde projeye Scotty Project adı verildi. Ne de olsa yılların getirdiği bir saygıdan olsa gerek. Scotty Projesi'nin aksamı, piyasada bulabileceğiniz her hangi bir 3 boyutlu yazıcıya eklenen freze tezgahları, kamera ve kriptolama için bir mikro kontrolör düzenekleri serisinden oluşuyor. Raspberry Pi tabanlı bir işlemciyle çalışan cihazın freze makineleri de Arduino kartlarla kontrol ediliyor. 

Transfer edilmek istenen nesne önce siyaha boyandıktan sonra gönderim platformuna yerleştiriliyor ve 'relocate' (yerini değiştir) butonuna basılarak, tarama ve kriptolama aşamasına geçiliyor. Bu süreç, orijinal nesne tamamen taranarak yok edilip, yeni nesne oluşturulana kadar devam ediyor.

Bu deney teknolojik olarak iki açıdan önemli; birincisi kodlanıp taranan bir nesnenin eksiksiz olarak karşı tarafta biçimlenmesi çok önemli. Öte yandan 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin de bu tür çalışmalarla daha da ilerleyeceği gerçeği göz ardı edilemez.

2014 Yılının En İyi 3 Boyutlu Yazıcı Projeleri 

The Micro 3D YazıcıFotoğrafları

Elektronik Aygıtlar Yapabilen 3D Yazıcı CES 2015’de

YORUMLAR