İşte 457 Km ile Dünyanın En Hızlı Arabası

İsveç merkezli Koenigsegg şirketinin Agera RS ismindeki arabası Nevada'da bir hız testine sokuldu. Test sonucunda 'dünyanın en hızlı arabası' olan Agera RS, Bugatti'nin rekorunu geçmeyi başardı. En hızlı 457 Km, saatte ise 447 Km'ye ulaşan Agera RS, Bugatti'nin 431 Km'lik rekorunu kırmış oldu.

Seri üretimi yapılan ve yasal olan dünyanın en hızlı ünvanının yeni sahibi Koenigsegg Agera RS oldu. Las Vegas ile Nevada arasındaki Pahrump'da yer alan kapalı bir yolda Agera RS sürüş testlerine tabii tutuldu. Bu sürüş sırasında sürüş koltuğunda şirketin fabrika sürücüsü Niklas Lilja yer alıyordu. Tam tur sürüşte saatte ortalama 447 Km'ye ulaşan Lilja, yeni bir rekora imza atmış oldu.

Ayrıca sürücü Niklas Lilja rekor denemesinden önce yaptığı açıklamada, tekerleklerden bir hayli endişe duyduğunu belirtmişti. Çünkü 300 Km hıza kadar destek sağlayan tekerlekler, bu yarışta büyük sorunlar çıkarabilirdi.

1360 beygir gücüne 1,371 Nm tork üretme kapasitesine sahip olan Agera RS, çift turbo destekli 5.0 litrelik V8 motor barındırıyor. 1 ton 295 kg ağırlığında olan otomobil, 36.44 saniyede 0'dan 400'e çıkabiliyor.

YORUMLAR