İşte Tim Cook’un Yönetimindeki Apple’ın 5 Yıllık Performans Karnesi

İşte Tim Cook’un Yönetimindeki Apple’ın 5 Yıllık Performans Karnesi

Steve Jobs’un istifasının ardından 24 Ağustos 2011 tarihinde yani tam 5 yıl önce Apple’ın CEO’su olarak göreve başlayan Tim Cook, can dostu Steve Jobs kadar ikonik bir karakter olmayı çok da başaramadı. Ancak karakterinden çok Tim Cook'un şirketin performansını nasıl etkilediğine bir göz atmak gerekiyor.

Apple’ın ilk akıllı telefonun çıkmasından çok önce Steve Jobs ile çalışmaya başlayan Tim Cook, bu işe girmeden önce Compaq şirketinde Kurumsal Malzemelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışıyordu. 1998 yılında Jobs tarafından Apple’a davet edilen Cook, şirkette ilk olarak küresel operasyonlarda sorumlu yönetici olarak işe başlamıştı. Ancak Tim Cook’un hem kendinin hem de şirketin kaderini değiştiren kararı, Apple’da çalışırken mevcut fabrika ve depolarını kapatıp, üretimden çekilmesini sağlamış olmasıdır. Cook bu hamlesiyle Apple'ın daha az stok tutarak tedarik zincirini daha işlevsel hale getirmesine ve şirketin kar marjlarının artmasına büyük katkıda bulunmuştu.

2011 ve 2016 yılları arasında Cook’un Apple’a nasıl bir güç verdiğini ve rakipleri ile arasındaki farkı şirketin borsada çizdiği performans grafiğinden takip edebiliyoruz. Apple, 5 Ekim 2011’de Jobs’un vefatından itibaren Cook’un yönetiminde 2012 ve 2014’de borsada fırtınalar estirmiş.  2015’de hızlı bir düşüş yaşayan Apple hisseleri 2016 yılının Haziran ayına kadar 2014 yılda yaşadığı altın döneme hala ulaşabilmiş değil. 

Apple 13 Yıldır İlk Defa Satışlarında Gerileme Yaşadı Piyasalar Karıştı

Apple 2016’da Karından Fire Vermeye Devam Ediyor

Tim Cook Apple'ın Karizmasını Kurtarmak İçin iPhone 7'yi Masaya Sürdü

YORUMLAR