İsveç Halkı Önemli Bilgilerini Derilerinin Altında Saklıyor

Deri alti çipi isveç

İsveç halkı, önemli bilgilerini derilerinin altında saklamaya başladı. Deri altına takılan çiplerin yaygınlaştığı İsveç’te insanlar, kredi kartı, personel kartı, tren bileti, hatta sosyal medya hesaplarının şifrelerini dahi çiplere kaydetmeye başladı.

Deri alti çipi isveç 1

Tüm dünyada deri altında çip kullananların sayısı sadece 10 binken, 10 milyon nüfusu olan İsveç’te bu sayı 4 bine kadar çıktı. Dünyayla karşılaştırılınca sayı bir hayli fazla görülürken, çiplerin kullanımının yakın zaman sonra daha fazla yaygınlaşacağı söylenenler arasında yerini aldı.

Pirinç tanesi büyüklüğünde olan çiplerin, ele yerleştirildiği ve başparmak ile işaret parmağı arasında bir bölgede konumlandırıldığı belirtildi. Herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan çalışabilen çiplerin, akıllı telefonlarla uyumlu olduğunun altı çizildi.

Bir şırınga yardımıyla derinin altına enjekte edilerek çalıştırılmaya başlanan deri altı çiplerinin yaygınlaşmasındaki en önemli sebebin ise şirketler olduğu dile getirildi. Çeşitli şirketlerin ücretsiz personel kartı yerine çip hizmeti vermeye başlamasıyla çalışanların çip kullanmaya başladıkları, şifre, imza ya da giriş anahtarı isteyen her türlü platformda bu çiplerin kullanılabileceği aktarıldı.