İzinsiz İHA Uçurana 11 Bin Lira Ceza Kesilecek

İHA ceza

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, son zamanlarda oldukça popüler olan İnsansız Hava Aracı (İHA) eğitim kuruluşu yetkisi almaya hak kazanan kuruluş sayısının 25’e yükseldiğini ve uçuş izni alınmadan yapılan İHA uçuşlarına ceza kesileceğini söyledi.

İnsansız hava araçlarının son günlerde popüler olması ve satın alınabilir hale gelmesiyle birlikte birçok ülkede haça araçlarının kullanım kurallarına dair tartışmalar başlamıştı. Sonrasında yaşanan çeşitli saldırılar ve atlatılan tehlikelerden sonra araçların kullanımına kısıtlamalar getirilmişti. Kısıtlama getiren ülkelerden bir tanesi olan Türkiye, İHA’ların izin alınmadan uçurulmasını yasaklamış ve çeşitli kriterler koymuştu.

Konuyu denetleyen kurum olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), bugün önemli bir açıklama yaptı. SHGM tarafından yapılan açıklamaysa şöyle oldu: “Bu yıl 11 kuruluş, genel müdürlüğümüzden İHA eğitim kuruluşu yetkisi almaya hak kazandı. Böylece ülkemizde İHA eğitim kuruluşlarının sayısı 25’e yükseldi. İzinsiz veya kayıtsız, tescil olmadan uçuş yapan şahıslara ve İHA pilotlarına 6 bin 868 TL, uçuş izni almadan yapılan İHA uçuşlarında ise 11 bin 447 TL para cezası kesilmektedir.