Japon Robot Pepper, Basit Oyunları Öğrenerek Oynayabiliyor

Japon Robot Pepper, Basit Oyunları Öğrenerek Oynayabiliyor

Japonya'nın popüler robotu Pepper, daha önce ana akım medyada da kendisine yer bulmuştu. Oldukça sevimli ve akıllı olan Pepper artık basit oyunları oynayarak öğrenebiliyor ve kendini geliştirebiliyor. 

Teknoloji geliştikçe robotlarda gelişiyor ve birçok özellik kazanabiliyorlar. Çocukluğumdan hatırladığım kadarıyla medyada yer alan robotlar yürüyebildikleri için "harika" olarak nitelendiriliyor ve günlerce kendilerine yer bulabiliyorlardı. Geldiğimiz noktada yapay zeka teknolojilerinin de gelişmesiyle inanılmaz şeyler başarabiliyorlar. Otelde rezervasyon yapmaktan tutunda, okulda öğrencilere öğretmenliğe kadar pek çok iş yükünü kaldırabilir hale geldiler. 

Pepper'a bakıldığındaysa öğrenme yetisinin geliştiğini görüyoruz. Robot, eline tutuşturulan minik kupaya ipe sarılan küçük topu geçirmeye çalışıyor. Deneme yanılma yoluyla ustalık derecesine ulaşana kadar çalışma yapan Pepper, sonunda küçük kupaya topu koymayı başarabiliyor. 100 denemeden sonra başarıya ulaşan robotumuz öğrendiği yetiyi unutmuyor ve tek atışta topu sokmayı yine beceriyor. İşte videosu: 

Pleurobot: Yürüyen, Sürünen ve Yüzen Robot ile Tanışın

Bulaşık Yıkayabilen Robot: SpotMini

Gelecekte Mesleğinizi Elinizden Alabilecek 6 Robot

YORUMLAR