Japon Sumo Robot Turnuvasına Yine Türkiye Damgasını Vurdu

Japon Sumo Robot Turnuvasına Yine Türkiye Damgasını Vurdu

Japonya'da düzenlenen Uluslararası Sumo Robot Turnuvası'na katılan Karabük Üniversitesi Robot Kulübü, tıpkı geçen sene olduğu gibi bu yıl da turnuvaya damgasını vurdu.

Geçtiğimiz yıl Japonya'da düzenlenen robot yarışmasında büyük başarı elde eden Karabük Üniversitesi, bu yıl da formunu koruduğunu ispat etti. "Hırçın","Sakin" ve "Avcı" robotlarıyla turnuvaya katılan Karabük Üniversitesi Robot Kulübü, zorlu mücadelelerin ardından 2 robotun adını finale yazdırmayı başardı. Birincilik ve ikincilik ünvanlarını elde eden KBÜ Robot Kulübü, gelecek sene için de iddialı olduğunu gösterdi.

Bu yıl 17-18 Aralık tarihleri arasında Tokyo'da 28'incisi düzenlenen "Japon Sumo Robot Turnuvası 2016'ya katılan KBÜ Robot Kulübü, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen 48 rakibini geride bırakarak final müsabakasına katılmaya hak kazandı. İki finalist robotun da sahibi olan KBÜ, Yokozuna (Başpehlivanlık) ünvanı için kendi robotlarını dövüştürdü. Bu zorlu mücadelenin ardından "Avcı" robotu dünya birincisi oldu. Tamamen öğrenciler tarafından tasarlanan ve geliştirilen robotlar, büyük bir başarıya da imza atmış oldular. Turnuva hakkında açıklama yapan KBÜ Robot Kulübü Akademik Danışmanı ve Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raif Bayır, "Sağlam adımlarla ilerliyor. Ülkemizin adını duyurmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İki robotumuz da final oynadı. Geçen yıl birinci olduk, bu yıl ise hem birinci hem ikinci olduk. Katkı sağlayan herkese teşekkür ederim" dedi.


Silopili Ortaokul Mezunu Genç, Hurda Malzemelerle Robot Yaptı

Boston Dynamics'in İnsansı Robotu Atlas Artık Biraz Daha İnsan Gibi

YORUMLAR