Japonya Depreminden Sonra Sony iPhone 7 İçin Kamera Üretimini Durdurdu

Japonya Depreminden Sonra Sony iPhone 7 İçin Kamera Üretimini Durdurdu

41 kişinin hayatını kaybettiği ve geçen hafta Japonya’da gerçekleşen Kyushu depreminden sonra Honda, Toyota ve Sony üretim bantlarını durdurmak zorunda kaldı.

Üretim bantlarında o sırada üretimde olan tonlarca malzemenin harap olduğunu açıklayan şirket yetkilileri bir süre için üretimlerini durdurma kararı aldılar. Toyota bir hafta kadar üretim yapmayacağını açıklarken, bu durumun 50 bin civarında ürün kaybına neden olacağı düşünülüyor. Aynı sıkıntı Nissan, Mitsubishi ve Honda için de geçerli.

Sony görüntü sensörleri üretimi tehlikeye girdi

Sony ise akıllı telefonları için fotoğraf kameraları sensörleri (CMOS) üreten Kumamoto fabrikasındaki üretimi askıya aldı. Sony’nin bildirdiğine göre üretim merkezindeki hasar oldukça büyük ve bu tesis sonsuza dek kapatılabilir. Diğer yandan Sony’nin yarı iletken yongalar üreten tesislerinde de çeşitli sorunlar var. Bu yüzden bu tesislerde de geçici olarak üretim askıya alınmış durumda. Sony yaptığı açıklamalarda iyimserliğini kaybetmeyen bir tavır sürdürerek, stokların ihtiyacı uzun süre karşılayabileceğini, akıllı telefon üretimlerinde bir aksaklık yaşanmayacağını da söyledi.  

iPhone’larda etkilenecek

CMOS görüntü sensörlerini sadece Sony akıllı cihazlar kullanmıyor. Bu sensörlerin en önemli müşterilerinden biri de Apple iPhone telefonlar. Bu sıkıntının iPhone telefonları da etkileyeceği düşünülüyor.

Yaşanan  depremde 41 kişinin hayatını kaybettiğini bildiren BBC 180 bin kişinin evsiz kaldığını, 62 bin konuta elektrik verilemediğini ve 300 bin konutun su kullanamadığını rapor etti. 

Sony Mobil Pazardan Çekiliyor

YORUMLAR