Jeff Bezos: Amazon Bir Gün İflas Edecek

Jeff bezos iflas

Amazon’un sahibi olmasının yanı sıra, dünyanın en zengin insanları listesinde ilk sırada bulunan Jeff Bezos, ilginç bir açıklama yaptı. Bezos, “Amazon’un bir gün iflas edeceğini düşünüyorum” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle kentinde düzenlenen bir toplantıya katılan Jeff  Bezos, Amazon’un geleceğine dair kimi soruları cevapladı. Şirket çalışanlarından birinin, ABD’nin perakende devi Sears’ın ve diğer bazı büyük şirketlerin iflasından ne ders çıkarılması gerektiğine dair sorduğu soruyu cevaplayan Bezos, iflas açıklaması yaptı. Jeff Bezos sorulan soruya, “Amazon, başarısız olacak kadar büyük değil. Aslında Amazon’un bir gün iflas edeceğini düşünüyorum. Büyük şirketlere bakarsanız; ömrü 100 yıldan fazla olan şirket yoktur, ortalama ömürleri ise 30 yıldır.” diye cevap verdi.

Ünlü işadamı, bu başarısızlığı geciktirmenin yolunun müşteri odaklı olmak ve kendileri hakkında endişe duymamak olduğunu belirterek, “Müşterilerimize odaklanmak yerine kendimize odaklanmaya başlarsak, bu sonun başlangıcı olacaktır.” ifadesini kullandı.

Jeff Bezos’un iflas açıklamalarına rağmen Amazon, eylül ayında 1 trilyon dolar değerine ulaşmayı başaran ikinci şirket olmuştu. Yaşanan bu başarının ardından Bezos’un kişisel servetiyse 125 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkmıştı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 2018 bütçesinin 762,8 milyar lira yani günümüz dolar kuruyla 143 milyar dolar seviyesinde olduğu düşünülürse, Amazon’un geldiği nokta ve iflas etmeye yakınlığı çok daha iyi görülebilir.