Kendinize Ait Bulut Depolama Alanınız İçin Yaratıcı Bir Çözüm: Transporter

Kendinize Ait Bulut Depolama Alanınız İçin Yaratıcı Bir Çözüm: Transporter

Transporter, bir grup Amerikan geliştirici tarafından gündelik kullanım ihtiyaçları nedeniyle geliştirilen umut verici bir Kickstarter projesi. Kickstarter, geliştirilmekte olan ve umut vaad eden yaratıcı projelere bağış yoluyla destek sunan bir fon. Transporter da barındırdığı yaratıcı unsurlarla bu fondan destek almayı başarmış bir fikir. Transporter'ın arkasındanki temel mantık, dilediğiniz döküman ve ya medyayı dilediğiniz transporter kullanıcısıyla, harici bir serverda depolanan ve müdahaleye açık bulut alanları yerine kendinize ait bir depolama alanında saklamak. Yani özel bir bulut alanına sahip olmanızı sağlayan Transporter, kullanıcıları için mahremiyet anlamına geliyor. Bilgilerinizin istemediğiniz şahıslar tarafından görüntülenmesini önleyecek teknoloji sizi bulut alanlarının gerektirdiği aylık ödemeler ve kullanım koşullarını kabul zorunluluğundan da kurtarmakta.

Şu anki dosya paylaşım sistemi şu şekilde işlemekte:

Örneğin; sevdiklerinizle katıldığınız bir etkinliği videoya aldınız. Haliyle yüksek boyutlarda olan medya formatı nedeniyle direkt olarak paylaşım yapamıyorsunuz. Ya dosyayı teknik bilgi gerektirecek şekilde onlarca parçaya ayırıp internet üzerinde servis veren Rapidshare gibi dosya yükleme sitelerine yükleyecek(bu işlem belirli kısıtlamalara tabi ve ücretli olabilmekte) ya da herhangi bir bulut depolama alanına yükleyeceksiniz (yüksek boyutlu dosyalar için mümkün olmamakta ve ücretli olarak sunulmakta).

Transporter'la birlikte sadece dosyayı Transporter'ın size sunduğu alana yükleyip dünyanın herhangi bir yerindeki diğer Transporter kullanıcısına bir tıkla iletmeniz yeterli olacak.

Dosyalarınızın online olarak görüntülenmesini engelleyecek bu sistem Kickstarter üzerinden 100.000 dolarlık bağış hedefinin yarısından fazlasını elde etmiş durumda.

YORUMLAR