Keşfedilen Yeni Kimyasal, İstenmeyen Düşünceleri Bastırıyor

Bilim İnsanlarının Keşfettiği Kimyasal, İstenmeyen Düşünceleri Bastırıyor

Nature Communications dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, beynin hafıza bölümünde istenmeyen düşünceleri bastırmayı sağlayan kilit öneme sahip bir kimyasal keşfedildi.

Araştırmada, bir grup katılımcıya söz dizilerini ilişkilendirmeleri öğretildi. Çile/hamamböceği, yosun/kuzey gibi bağlantısız kelime çiftlerini ilişkilendiren katılımcılardan daha sonra kelime çiftinin ilki yeşil gösteriliyorsa eşini hatırlamaları, kırmızı ise eşini hatırlamaktan kaçınmaları istendi.

Katılımcılara yöneltilen sorular sırasında, beyin aktivitelerini değerlendirmek için Fonskiyonel Manyetik Rezonans Görüntülemesi (fMRI) ve beyin kimyasını ölçen manyetik rezonans spektroskopisi yapıldı.

Bilim insanları, katılımcıların düşüncelerini bastırmaya çalıştıklarında beyinlerinin kilit bölgelerinde harekete geçen ve mesajların sinir hücreleri arasında geçişini sağlayan GABA kimyasalını keşfetti.

Cambridge Üniversitesi'nde görevli Dr. Taylor Schmitz ve Prof. Michael Anderson tarafından yürütülen çalışmada, beynin hafızayla bağlantılı bölümü hipokampusta GABA yoğunluğunun, kişinin istenmeyen düşünceleri ve anıları aklına getirmeme kabiliyetinin öngörülmesini sağladığı belirtildi.

Keşfin, kaygı bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu ve hipokampusta 'hiperaktivetinin' gözlendiği şizofreni gibi rahatsızlıklar konusunda uzun süredir cevaplanamayan bazı sorulara çözüm getirebileceği ifade edildi.

Araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR