Kim Kardashian Hackerlardan Kaçamadı!

Kim Kardashian Hackerlardan Kaçamadı!

iCloud, Apple'ın yönetiminde olan bulut depolama teknolojisiyle çalışan arşiv servisi. Geçtiğimiz haftalarda milyonlarca kullanıcısı olan bu depolama servisi internet korsanları tarafından saldırıya uğramış, başta  Kate Upton ve Jennifer Lawrence olmak üzere Hollywood’un birçok ünlü isminin müstehcen fotoğrafları paylaşılmıştı. Henüz bu olayın üstünden uzun bir süre geçmeden iCloud tekrar saldırıya uğradı ve başka ünlülerin müstehcen fotoğrafları yayınladı.

Apple'ın bulut depolama servisine bulaşan internet korsanlarıyla başı dertte. Dünyaca ünlü teknoloji şirketinin yıllardır süren başarına karşın iCloud'a yapılan bir saldırıda, internet korsanlarının ünlü simaların fotoğraflarına kolaylıkla ulaşabilmesi çok konuşulmuştu. Geçtiğimiz haftalarda internete bomba gibi düşen müstehcen fotoğraflar onlarca sitede paylaşılmış ve binlerce bilgisayara indirilmişti. Bu fotoğrafları temizlemek isteyen ünlülerin işi oldukça zor çünkü binlerce kopyası oluştu bile. Bu olaylardan sonra ünlülere iCloud yeni bir sarsıntı daha yaşattı.

20 Eylül 2014 tarihinde internet korsanları tekrar Apple'ın bulut depolama servisine saldırdı ve yine elleri dolu olarak ayrıldılar. Apple'ın ruhu bile duymadan Kaley CuocoVanessa Hudgens ve Kim Kardashian gibi 15'e yakın ünlü ismin daha müstehcen fotoğraflarına ulaşıldı. Saldırıyı yapanlar eskisinde olduğu gibi fotoğrafları anında yayınladı ve internet dünyasında yeni bir şok yaşattılar. Geçen saldırıdan sonra Apple'ın böyle bir saldırı almayacağına inanan bütün kullanıcılar büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Apple bu saldırıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı, yapamadı.

İlk olarak bu tür sızıntılarla ünlenmiş 4chan (Türkiye'de erişime yasaklı) adlı sitede paylaşılan fotoğrafların birçok kopyasının oluştuğu düşünülüyor, ama ünlüler tarafından bu fotoğrafların kaldırılması için çalışmalara başlanmış, en azından başlandığını umuyoruz. Son yapılan saldırıdan sonra Apple’ın güvenlik konusunda büyük çalışmalar yapması gerekiyor. Çünkü daha önce saldırıya uğrayıp veri kaybeden bir sistem aynı yöntemle tekrar veri kaybedebiliyorsa orada bir problem vardır.

Bizden Hatırlatması: Bulut depolama servislerini kullanırken bu tür durumları aklınıza getirin ve mümkün olduğunca özel fotoğraflarınızı 3.şahısların ulaşabileceği servislere yüklemeyin.

Bu arada Kim Kardashian'ın oyununu oynadınız mı?

iCloud Hesabı Nasıl Korunur?

Tim Cook, iCloud için Yeni Güvenlik Önlemlerinin Sözünü Verdi 

YORUMLAR