Kiraz, Türkiye'nin İlk Elektrikli Arabası ve Yarışlara Hazırlanıyor

Kiraz, Türkiye'nin İlk Elektrikli Arabası ve Yarışlara Hazırlanıyor

Türkiye’nin elektrikli otomobil projesi Kiraz, 100 kilometrede sadece 2,5 liralık elektrik yakacak. Proje tamamlandığında Ağustos ayında yarışlara katılacak. 

Namık Kemal Üniversitesi'nde kurulan bir ekibinin tasarladığı elektrikli otomobil Kiraz, Mayıs ayının sonunda tamamlanacak. Kiraz daha sonra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK), Ağustos ayında düzenleyeceği yarışlara katılarak kendini gösterecek. Üniversitedeki farklı bölümlerinden oluşturulan çekirdek kadro, farklı bilim dallarından bu işe ilgi duyan kişilerden oluşuyor. Ekip sadece Kiraz üzerinde çalışmıyor, güneş enerjili arabalar, tarımsal robotlar konusunda da bazı çalışmalar yapıyorlar. 

Proje lideri Doç. Dr. İlker Hüseyin Çelen, ‘Bu yaptığımız 3. araba. Tabii TÜBİTAK güneş enerjili araçları bırakıp yerine elektrik enerjisiyle çalışan arabalar yarışına başlayınca biz de projeyi değiştirdik ve elektrikli araba yapmaya başladık. Bu 3. yılımız oluyor. İlk zamanki tecrübesizliği üzerimizdek attık. Bizim bu yıl yaptığımız elektrikli araba, TÜBİTAK tarafından 'elektromobil' olarak tanımlanıyor. Yeni tasarladığımız araçta hedefimiz 100 kilometrede 6 kilovat saat gibi bir enerji tüketebilmek. Bu da 100 kilometrede 2,5 liraya denk geliyor. Bunun daha iyisini yapmak için çalışıyoruz’ diyerek projeyi özetliyor. Kiraz proje olarak bir şehir arabası olarak tasarlanıyor ve şehiriçi ulaşımda ekonomi sağlayacak.

Tesla Model S Fotoğrafları

Tesla Model X Test Sürüşünde Kameralara Yakalandı

Milli İşletim Sistemi Pardus Projesi Bitiriliyor mu?

YORUMLAR