Koronavirüs Bağışıklığı İçin Canlı Aşı Geliştirildi

ABD merkezli Codagenix firması tarafından koronavirüs bağışıklığı için farklı bir teknik kullanılarak yeni bir aşı geliştirildi. İşte canlı aşının detayları!

Dünya genelinde çok sayıda ilaç firması tarafından yeni tip koronavirüse karşı aşı çalışmaları devam ederken Amerika Birleşik Devletleri merkezli Codagenix firması tarafından farklı bir teknik kullanılarak yeni bir aşı geliştirildi. Koronavirüs bağışıklığı kazanmak için geliştirilen canlı aşının insanlar üzerinde ne zaman denenmeye başlayacağı da belli oldu. İşte Codagenix isimli şirket tarafından farklı bir yaklaşım benimsenerek geliştirilen aşının detayları!

Koronavirüs Bağışıklığı Kazandıran Canlı Aşı Ne Zaman Kullanılacak?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Codagenix firması, bu zamana kadar geliştirilen geleneksel aşılara oranla çok daha güçlü bir bağışıklık elde etmek için yeni tip koronavirüsün canlı halinin kullanıldığı bir aşı geliştirdi fakat şirketin aşısında yeni tip koronavirüsün zayıflatılmış hali kullanılıyor.

ABD merkezli Codagenix isimli firma tarafından yapılan aşı ilk olarak hayvanlar üzerinde denendi ve aşının hayvanlar üzerindeki denemesi olumlu bir sonuç verdi. CDX-005 olarak adlandırılan COVID-19 aşısının insan denemelerinin ne zaman ve nerede yapılacağı da belli oldu. Codagenix'in farklı bir teknik kullanarak geliştirdiği aşının insan denemeleri Londra'da 2020 yılının sonunda gerçekleşecek. 

Codagenix Başkanı Robert Coleman, Technology Review’e farklı bir teknik kullanarak geliştirdikleri aşı ile ilgili oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Codagenix Başkanı Coleman yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: -

"Vücutta bin kat daha az çoğalabilir, bu da bağışıklık sistemine yanıt vermesi için daha fazla zaman tanır. Ortaya çıkan bu virüs sadece daha az patojenik olmakla kalmaz, aynı zamanda geleneksel aşılardan çok daha güçlü bir bağışıklık tepkisini tetikler çünkü gerçek virüsün tüm antijenleri içinde mevcuttur.Böylece, canlı bir tür kullanan aşı ile vücut, virüsün sadece bir kısmıyla değil, tüm virüsle karşılaşır. Vücut daha sonra sadece antikorlar üreterek değil, aynı zamanda T hücreleri ve burun geçişlerinde bağışıklık üreterek tepki verir, böylece genel korumayı genişletir."

YORUMLAR