Kullanıcılarının Biyometrik Verilerini Kaydeden Facebook Zor Durumda

Kullanıcılarının Biyometrik Verilerini Kaydeden Facebook Zor Durumda

Facebook kullanıcılarının fotoğraflarını kullanarak biyometrik veriler topladığı iddiasıyla mahkemeye verilmişti. Bu davanın ilk raundu Facebook’un aleyhine oldu.

Facebook kullanıcı verilerini o ya da bu şekilde toplayan bir alt yapıya sahip. Bu verilerin daha sonra reklam verenlerle paylaştığı ise yılardır tartışılan ve bilinen durumlardan biri. "Kim bilir daha nerelerde kullanıyordur?" sorusu ise hep baki kalıyor.

Facebook’un kullanıcıların paylaştığı albümlerde fotoğraflardaki yüzlerin biyometrik verilerini depoladığı da uzun süredir gündemi meşgul ediyordu. Kaliforniya’da görülen davanın ilk yarısı Facebook için pek de iç açıcı sonuçlanmadı ve sosyal medya devenin sosyal medya üzerinden bu tip veriler toplaması kanunsuz bulundu. Facebook’un açılan bu davaya karşı olan itirazı da kabul edilmedi.

Davanın özünde ise Facebook’da fotoğrafları etiketlenen kullanıcıların, o fotoğrafta isimleriyle beraber tüm biyometrik bilgilerinin izin alınmadan kopyalanıyor olması yatıyor. Fotoğrafları arkadaşlarının adıyla etiketleyen tüm kullanıcılar aslında o fotoğrafın kime ait olduğunu Facebook’a da işaret etmiş oluyorlar. Böylece Facebook kullanıcı resimleri olmayan sosyal medya üyelerini de kolaylıkla tanıyor. Tanımakla kalmıyor tüm fiziksel detaylarını da depolayabiliyor.

Facebook davanın gidişatı ile ilgili bir yorum yapmadı. Gelişmeleri yine paylaşacağız.

Teknoloji Dünyasının Şeklini Değiştiren 4 Büyük Dava

‘Facebook Hesaplarını Hemen Kapatın’ Uyarısı

Facebook'u Avrupa'da Dize Getiren Kullanıcı Kahraman Olmak Üzere

YORUMLAR