Küresel Oyun Pazarı Mobil Oyunların Gücüyle Hızla Yükseliyor

Küresel Oyun Pazarı Mobil Oyunların Gücüyle Hızla Yükseliyor

Küresel oyun pazarı rakamları açıklandı. Oyuna dahil olan mobil cihazlar pazarı oldukça etkilemişe benziyor. Pazarda geçen yıla oranla yüzde 10 artış kaydedildi. 

Dünyanın en önemli araştırma ve analiz şirketlerinden olan Newzoo’nun yayınladığı son rapor, dünya oyun pazarının yüzde 10 kadar büyüdüğüne işaret ediyor (%9.4). 2015 yılının sonunda 91.5 milyar ulaşacağı hesaplanan toplam oyun pazarı rakamları, 2014 yılında aynı araştırma grubu tarafından 83.6 milyar dolar olarak saptanmıştı.

Newzoo’un araştırması, özellikle Çin menşeli oyun firmalarının pazarı çok etkilediğini rapor ediyor. Bunun yanı sıra mobil oyunların pazarda büyük bir yükseliş yaşadığının da raporlandığı dikkat çekici. 2014 yılı ile 2015 yılının ilk çeyreğindeki oranlar karşılaştırıldığında, mobil oyun pazarının bu sene sonunda geçen yıla oranla yüzde 25 daha büyüyeceği düşünülüyor.

Newzoo raporuna göre Çin oyun pazarı, ABD oyun pazarından daha hızlı yükseliyor. Çin oyun pazarı 22.2 milyar dolar olarak hesaplanırken, ABD 22 milyar dolarda kalmış. Çin'de yükseliş gösteren firma ise Tencent olarak işaret ediliyor. Tencent'i Sony, Activison-Blizzard ve Microsoft takip ediyorlar. Newzoo yayınladığı raporda gelişme gösteren 10 firmayı da aşağıdaki gibi resimliyor. 

2017 yılında oyun pazarının 110 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Monster Hunter Online Tanıtım Videosu

League of Legends ve Windows 10 Bir Araya Geldi

YORUMLAR