Kuzey Kore'nin Uzay Araştırmalarının Ayrıntıları Ortaya Çıktı

Kuzey Kore'nin Uzay Araştırmalarının Ayrıntıları Ortaya Çıktı

Kuzey Kore'nin uzay araştırmalarının ana tesisi olan Sohae Satellite Launching Station hakkında gizli bilgiler gelmeye başladı. Gelen haberlere göre ülkenin bu tesisi önemli aşamalardan geçiyor ve son uydu görüntülerinden bu gelişmeler ortaya çıkıyor. 

Kendine has bir krallık olan Kuzey Kore, fırlatma tesisi için birtakım geliştirmeler yapıyor. Uzmanlar, Kuzey Kore'nin bir uzay aracı üzerinde çalıştığını ve ülkenin bu faaliyetlerine uzun vadeli bağlılık göstereceğini dile getiriyorlar. Üstelik uydu görüntülerinden gelen bazı bilgileri de görüntü paylaşmadan basına servis ettiler.

ABD tarafından gelen bu bilgiler, elbette sorgulanmaya açık. Fakat kaynaklardan gelen bilgilerde, yeni bir yola inşaatının başladığı, fırlatma rampasına yakın kazıların yapıldığı ve gözlem evi gibi çalışmalar yer alıyor. Bununla birlikte, bu çalışmaların ne amaçla yapıldığına dair söylentiler de ortaya atılmaya başladı. Yakın tarihte Kim Jong-un'un bir uzay aracını gökyüzüne göndereceğine dair yorumlar her geçen gün artıyor.

ABD'li kaynak 38 North, "Son birkaç aydır Kuzey Kore Sohae tesisinde yeni yollar inşa edildi" diyor. Düşünce kuruluşlarındaki uzmanlar ise, gözlem binasının olduğu bölgede yeni yollar inşa edildiğini farkettiklerini açıklıyorlar. 

Uluslararası toplum ve Kuzey Kore arasındaki gerilim önümüzdeki dönemlerde artmaya devam edecek gibi görünüyor. Nükleer çalışmalarından ve ABD ile restleşmelerinden vazgeçmeyen Kuzey Kore ise gizemini korumaya devam ediyor.

WannaCry Virüsünün Arkasında Kuzey Kore Olabilir

YORUMLAR