Lamborghini, 8 Milyon Liralık Arabasını Geri Çağırdı

Lamborghini Centenario Geri Çağırma

Dünyanın en tanınmış spor araba üreticilerinden bir tanesi olan İtalyan Lamborghini, beklenmedik bir karar aldı.

Lamborghini, sınırlı sayıda ürettiği 8 milyon liralık Centenario modelini, etiket hatası yüzünden geri çağırma kararı aldığını resmi olarak duyurdu.

2016 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ve görenleri güzelliğiyle şaşkına çeviren Lamborghini Centenario, 1,9 milyon dolarlık fiyatıyla da dikkatleri çekmişti. Markanın kurucusu olan Ferruccio Lamborghini’nin yüzüncü yaşına özel olarak geliştirilmesi sebebiyle oldukça önem verilen araç, kötü bir sonla karşılaştı.

Sınırlı sayıda üretilen ve özel müşterilere satılan Centenario, etiket hatasıyla gündeme geldi. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Lamborghini Centenario modelleri üzerinde yer alan etikette kilogramın yanlış yazılması sebebiyle ülke çapında kullanılan 11 aracın geri çağrılması kararını verdi.

Bugüne kadar üretilen en güçlü Lamborghini modeli olarak gösterilen ve 770 beygir gücüyle tam bir canavara dönüşebilen araç, V12 motoruyla 0’dan 100 kilometre saat hıza sadece 2,8 saniyede ulaşabiliyor. Aracın en yüksek hızı 350 kilometre saat olarak ölçülürken, 100 kilometre mesafede 24,7 litre tüketimiyle de hayrete düşürüyor.