Lockheed Martin, NASA’nın Süpersonik Uçağını Yapmaya Başladı

Lockheed Martin, NASA’nın Süpersonik Uçağını Yapmaya Başladı

Lockheed Martin ve NASA, uzun süredir hayalini kurdukları süpersonik yolculuğa bir adım adım yaklaşıyor.

ABD’li havacılık firması Lockheed Martin’in tasarım ve geliştirme bölümü olan Skunk Works, X-59 Süpersonik yolcu uçağının ilk bölümünü üretmeye başladı.

Dünyada sesten hızlı uçabilen ilk yolcu uçağı olan ve 2003 yılında emekliye ayrılan Aérospatiale/BAC Concorde, saatte 2.179 kilometre hıza ulaşarak havayolu teknolojisinde devrim yaratmıştı. Ve şimdi, NASA ve Lockheed Martin, süpersonik yolcu seyahatini geri getirmek için işbirliği yapıyor. 

Lockheed Martin NASA

Lockheed Martin, sesten hızlı uçabilen süpersonik bir jet yapmak için NASA ile 247,5 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atmıştı. Şirketin Skunk Works bölümü tarafından geliştirilen Sessiz Süpersonik Teknolojisi (QueSST), bu ayın başlarında F/A-18 Hornet adlı bir hava aracı ile Texas'ın Galveston şehrinde ilk kez test edilmişti. 

Yaklaşık 17 metre yükseklikte saatte 1.500 kilometre hıza kadar ulaşması beklenen mühendislik harikası uçak, o kadar sessiz olacak ki bir otomobilin kapısının kapatılırken çıkan sese eşdeğer bir sese sahip olacak.

NASA'nın belirlediği zaman çizelgesine göre X-59 Süpersonik yolcu uçağı, ilk uçuşunu 2021 yılında gerçekleştirecek. 

Mevcut düzenlemeler, süpersonik uçakların sivil havacılık için kullanılmasını yasaklıyor, ancak X-59’dan elde edilecek veriler NASA’nın bu regülasyonları tersine çevirmesine yardımcı olabilir.