Mahkeme Kararının Ardından Facebook ve Twitter'a Erişim Halen Kısıtlı

Mahkeme Kararının Ardından Facebook ve Twitter'a Erişim Halen Kısıtlı

Dün gece İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaşanan vahim olayın ardından Facebook ve Twitter'a erişim kısıtlaması devam ediyor. Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği'nin sosyal medyada saldırıya ilişkin yayımlanan içeriklere karşı aldığı yayın yasağı kararının ardından, sosyal medya platformlarına erişim hala çok yavaş. Kullanıcıların hesaplarına VPN programları veya uzantılarını kullanarak erişim sağlayabiliyor.

Geçtiğimiz gece Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısından sonra, her zaman olduğu gibi Facebook ve Twitter'a erişim kısıtlaması getirildi. İlgili sitelere girmenin aşırı yavaşladığı Türkiye'de bazı internet servis sağlayıcıları da komple interneti kapattı. Bunun üzerine internet kullanıcıları haber alma ve bilgi edinme haklarından faydalanmak için VPN programlarına sarıldı. Şu an için Türkiye’den sitelere giriş sağlanamazken, yasak getirilen içeriklere değil, tüm sitenin kapatılmasına tepki gösterildi. 

Ülkede bunlar yaşanırken BTK'dan da sert bir uyarı yayınlandı. Yapılan açıklamada masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkenin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntülerin paylaşıldığını işaret edildi. "Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır." ifadesi bulunan uyarı metninde, vatandaşların gerekli hassasiyeti göstermesinin beklenildiği vurgulandı. 

BTK’dan Saldırı Sonrası Sosyal Medya Kullanıcılarına Sert Uyarı!

Atatürk Havalimanı Saldırısı Sonrası Sosyal Medya Neden Yavaşladı?

YORUMLAR