Maria Sibylla Merian Kimdir?

Maria Sibylla Merian Kimdir?

Maria Sibylla Merian'ın 366'ncı doğum günü anısına bugün Google'ın anasayfasında bir Doodle yayınlandı. Peki Google'ın bugün yayınladığı Doodle'da adı geçen Maria Sibylla Merian kimdir?

2 Nisan 1647 tarihinde Almanya'nın Frankfurt şehrinde hayata gözlerini açan ve 13 Ocak 1717 tarihinde hayata gözlerini yuman Maria Sibylla Merian bitki ve böcekleri detaylı şekilde inceleyerek resme döken bir doğa bilimci ve bilimsel illüstratördür.

Botanik ressam olarak adlandırabileceğimiz Maria Sibylla Merian 1675, 1677 ve 1680 yıllarında bitki gravürlerinden oluşan üç koleksiyon yayınlamıştır. Böcekler üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda toplamda 186 türün yaşam döngüsünü tanımlayarak böcek bilimine büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca yaptığı çalışmalardan elde ettiği örnekler ile böceklerin metamorfozlarını gösteren çizimler de yapmıştır.

Böceklerin yaşam döngülerine oldukça fazla ilgi duyan Merian bir tırtılın kelebeğe nasıl dönüştüğünü gözlemlemiş ve bu süreç içerisinde nasıl bir beslenme alışkanlığına sahip olduğunu kayıt altına almıştır.

Ayrıca örümcek, yılan, iguana gibi birçok hayvanın ve bitkilerin çizimlerini yapmıştır. Yaptığı çizimler günümüzde hala çok fazla ilgi görmekte ve koleksiyoncular tarafından toplanmaktadır.

Ölümünden kısa süre önce eserleri Büyük Petro tarafından görülmüş ve büyük bir bölümü St. Petersburg'da yer alan akademik koleksiyonların arasına eklenmiştir.

Amazon Akıllı Telefon için Kolları Sıvadı

YORUMLAR