Mark Zuckerberg Bütün Hastalıkları Tarihe Gömmeye Çalışacak

Mark Zuckerberg Bütün Hastalıkları Tarihe Gömmeye Çalışacak

Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg, geçtiğimiz yıl eşi Priscilla Chan ile birlikte Chan Zuckerberg İnisiyatifi isimli bir kuruluş kurmuş ve hisselerinin neredeyse tamamını bu inisiyatife bağışlamıştı. Şimdi ise bu inisiyatifle birlikte Dünya üzerindeki bütün hastalıkları tamamen ortadan kaldırmak için 3 milyar dolar harcayacak.

The Chan Zuckerberg İnisiyatifi kurulduktan sonra Dr. Priscilla Chan ve Mark Zuckerberg, sahip oldukları Facebook hisselerinin yüzde 99'luk kısmını buraya bağışladıklarını açıklamışlardı. Bağışlanan hisselerin toplam değerinin ise 50 milyar dolar olduğu belirtilmişti. Bugün itibariyle San Fransisco'da düzenledikleri bir konferans sırasında, bu inisiyatifin 3 milyar dolarlık bir yatırımla Dünya üzerindeki bütün hastalıkları iyileştirmeye odaklanacağı açıklandı.

Böylesine yüce bir fikir için ikilinin elinde sihirli bir hap ya da aşı yok; ancak attıkları adımla birlikte önümüzdeki on yıl içerisinde insanların çocukluk dönemlerinden itibaren hastalıklara karşı korunacağı düşünüyorlar. Hastalıklara karşı korunan çocuklar böylece hayatlarının ilerleyen dönemlerinde de yeterli tıbbi desteği alarak, ölümcül hastalıklara yakalanmadan hayatlarını sürdürmeye devam edecekler. İnisiyatifin attığı 3 milyar dolarlık ilk adımdan sonra gerçekleşecekler de şöyle açıklandı:

1- Bilim adamları ve mühendisler bir araya getirilecek.

2- Bilimsel topluluklar arasındaki iletişimin ve işbirliğinin artması için yeni araçlar geliştirilecek.

3- Bilime yapılan maddi desteklerin artması sağlanacak.

Şimdiden bilimadamları ile iletişime geçen ve bir yönetim şablonu oluşturan inisiyatif, bilimsel çalışmaların başında Dr. Cori Bargmann'ı getirdi. Bu açıklamanın ardından, 3 milyar dolarlık bütçeden yapılan ilk yatırımın Biohub isimli platforma için gerçekleştirildiği aktarıldı. Biohub ise Amerika'nın saygın üniversitelerinde, farklı ana bilim dallarında çalışan akademisyenlerin bir araya gelmesini ve bilgi paylaşımı yapabilmesini kolaylaştıran bir alt yapı olacak.

Biohub üzerinde başlatılacak ilk proje, Hücre Atlası olacak. Hücre Atlası ile birlikte insan vücudundaki farklı hücre tiplerinin derinliklerine inilecek, bu hücre tipleri anlaşılmaya çalışılacak. Yine Biohub'da gerçekleştirilecek bir diğer proje, Bulaşıcı Hastalık Projesi adı altında yürütülecek. Projenin asıl amacı; isminde de net şekilde anlaşılacağı üzere EBOLA gibi hastalıkların, insanlara bulaşmasının engellenmesi olacak.

Hayal edilenlerin hemen gerçekleşecek şeyler olmadığının altını çizen Mark Zuckerberg, çocuklarımız için daha yaşanabilir bir Dünya bırakmak için elimizden geleni yapacağız dedi. Ondan sonra sahneye çıkan Bill Gates, böylesine cesur ve tutkulu bir projenin arkasında olduğunu, elinden gelen yardımı yapacağını açıkladı. 

Kız Çocuğu Dünyaya Gelen Zuckerberg, Facebook Hisselerini Bağışlayacağını Açıkladı

Facebook ve Twitter Asparagas Haberlere Savaş Açtı

YORUMLAR