Mark Zuckerberg, Hawking ve Rus Milyarder Çılgın Uzay Yelkenlileriyle Yıldız Sistemlerini Keşfedecekler!

Mark Zuckerberg, Hawking ve Rus Milyarder Çılgın Uzay Yelkenlileriyle Yıldız Sistemlerini Keşfedecekler!

Bilim dünyası önümüzdeki günlerde oldukça sıradışı bir projeye tanık olmaya hazırlanıyor. Bilindiği üzere şu ana kadar yıldız sistemimize yolculuk ederken ve gezegenleri keşfederken genel olarak fosil tabanlı yakıtlardan yararlanmaktaydık. Fakat bu yolculuklar bir hayli maliyetli olmaktaydı. Şimdi ise bu maliyetleri çok daha aşağı çekecek ve uzak gezegenleri keşfetmemizi sağlayacak Breakthrough Starshot adı verilen bir proje ortaya atıldı.

Bu projenin başında ise oldukça önemli isimler var. Fizik konusunda uzman olan ünlü bilim adamı Stephen Hawking bu projeyi hayata geçirebilmek için Facebook'un kurucusu ve patronu Mark Zuckerberg ve Rus milyarder Yuri Milner ile iş birliği yapacak. Projenin direktörlüğünü ise eski bir NASA proje yöneticisi olan Pete Worden üstlenecek. Projenin temel amacı ise Alpha Centauri yıldız sistemine ultra hafif, ultra küçük bir uzay aracı gönderebilmek.

Alpha Centauri'ye gönderilen araç lazer ile yönlendirilecek

İçinde bulunduğumuz yıldız sistemine en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri'ye gönderilecek araç temel olarak bir uzak yelkenlisi. Uzayda atmosfer olmamasına rağmen uzayda yelkenli kullanmak nasıl mümkün olabilir diye düşünüyor olabilirsiniz; fakat bu yelkenli rüzgar yerine ışık gücünden faydalanıyor. Yani uzay yelkenlisinin yelkenleri tıpkı birer güneş pili gibi ışığı enerjiye dönüştürüyor. Aslında uzay yelkenlileri yeni bir buluş değil; çünkü geçen sene bu türde bir uzay aracı uzaya gönderilmişti. Breakthrough Starshot projesinde kullanılacak yelkenli ise sıradışı bir farklılığa sahip; o da yelkenlinin dünyada kurulacak dev bir lazer tarlasından gücünü alacak ve bu lazerlerle yönlendirilecek olması.

Projede temel olarak dünya üzerindeki bir bölgede yer alan güçlü lazer vericileri uzaya lazerlerini göndererek uzay yelkenlisinin kanatlarının enerji toplamasını sağlayacaklar. 5 metrelik yelken genişliğine sahip olan uzay aracı birkaç yüz atom kalınlıkta. Ayrıca bu uzay yelkenlisine ek uzay araçları da eklenebilecek ve yelkenli gittiği yere bir karavan gibi bu küçük uzay araçlarını da götürebilecek.

Alpha Centauri dünyamızdan dört ışık yılı uzaklıkta. Bu mesafeye ulaşabilmek için uzay yelkenlisinin tam olarak 20 yıl boyunca seyahat etmesi planlanıyor.

Proje için 100 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmış durumda. Proje ilk aşamada deneysel bir proje olacak; fakat asıl amaç daha geniş çaplı keşiflerin yapılması. Bu da çok daha büyük bir bütçenin projeye ayrılması anlamına geliyor.

Projenin nasıl işleyeceği ise bu videoda özetlenmiş:

YORUMLAR