Mark Zuckerberg, Jarvis Yapay Zeka Sisteminin Ayrıntılarını Açıkladı

Mark Zuckerberg, Jarvis Yapay Zeka Sisteminin Ayrıntılarını Açıkladı

Mark Zuckerberg, 2016 yılının başında, Iron Man filmlerinden ve çizgi romanlarından tanıdığımız Jarvis'e benzeyen bir yapay zeka sistemini evinde kurmak istediğini açıklamıştı. Yılın bitmesine iki hafta kala Zuckerberg, sistemin neredeyse tamamlandığını duyurdu. Uzun bir Facebook gönderisi paylaşan ve ayrıntıları açıklayan Zuckerberg, yapay zeka sisteminin bir yıl çalıştıktan sonra neler yapabileceğini anlattı.

Konuya hakim olmayanlar için dilerseniz kısa bir hatırlatma yapalım. Mark Zuckerberg, bu yılın başlarında tüm cihazlarıyla nasıl iletişim kurabileceğini bulmak istediğinden bahsetmişti. Bunun için hızla çalışmalara başlayan Facebook'un kurucusu, bazı mühendislik API'leri içeren bir sistem geliştirmeye başladı. Evlerde yapay zeka sistemleri olmasını isteyen Zuckerberg, sıkça ortak API'lere ve endüstri standartlarına ihtiyacımız olduğu yönünde açıklamalar yapıyordu. Nihayet çalışmasında bir sonuca varan girişimci, geldiği aşamayı bizlerle paylaştı.

Asıl konumuza gelecek olursak, sonunda Mark Zuckerberg PC'lerden tutun da tüm cihazlarıyla iletişim kurduktan sonra, doğal dil yoluyla onlara komutlar vermenin yollarını geliştirdiğini açıkladı. Kurduğu sistem, anahtar kelimeleri tanıyan birden fazla bilgiyi içerisinde barındırabiliyor. Yapay zeka sistemi de, bağlamı bir araya getirmede daha başarılı olduğu için, Zuckerberg ve karısı Priscilla Chan'in açık uçlu isteklerini daha sık işlemeye başladı. Zuckerberg, "Bildiğim hiçbir ticari ürün bugün bunu yapmıyor ve bu büyük bir fırsat" diyor. 

Eğer İngilizce okuma beceriniz iyiyse Mark'ın Facebook gönderisine bakmanızı öneririm. Her şeyi bütün ayrıntısına kadar özetlemiş ve bu çalışmasının devam edeceğini de belirtmiş. Bu sistem ne kadar gelişecek hep birlikte göreceğiz.

Mark Zuckerberg, Trump’ın Facebook Suçlamalarına Karşı Açtı Ağzını Yumdu Gözünü

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg Yine Hacklendi!

YORUMLAR