Mark Zuckerberg, Trump’ın Facebook Suçlamalarına Karşı Açtı Ağzını Yumdu Gözünü

Mark Zuckerberg, Trump’ın Facebook Suçlamalarına Karşı Açtı Ağzını Yumdu Gözünü

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, çiçeği burnunda ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Facebook yalan haberler yapmasaydı seçimde daha güçlü sonuçlar alırdık” iddialarına. “Delilik” diye yanıt verdi. Zuckerberg, seçmenlerin birbirlerinden etkilenmemeleri için Facebook'un türlü filtreler uyguladığını hatırlattı.

Donald Trump daha önce, “Facebook’un yaptığı yalan haberler zannımca seçim sonuçlarında daha üstün bir başarı elde etmemizi engelliyor” demişti. Mark Zuckerberg bu iddia için “Bunun oldukça delice bir iddia olduğunu söylemeliyim, sosyal medyanın seçim sonuçlarını etkileyebilmesi olduğundan fazla garip bir iddia olduğunu düşünüyorum” dedi.

Technonomy Konferansında konuşan Zuckerberg, aslında Trump’ın zaferinde sosyal medyanın gücünü yanlış anlamış ve bu mecradaki seçmenleri ile empati kuramamış bir lider portresi çiziyor olmasını da üzücü bulduğunu da ifade etti. Zuckerberg, “Bu ifadenin altında anlaşılamamış, tarafsızlığa yönelik yoğun desteğe karşı hissizlik ve empati yoksunluğu yatıyor” dedi.

Facebook alt yapısında seçimler esnasında her iki aday hakkında gelen haberlere farklı filtreler uygulanmıştı. Bu filtrelerde adayların destekçileri destekledikleri isimlere muhalif olan haberlerden etkilenmiyor ve bu haberleri göremiyorlardı. Buna rağmen Trump’ın söyledikleri Zuckerberg’i son derece rahatsız etmiş olmalı. 

Trump’ın Zaferi Teknoloji Devlerinin Felaketi mi?

Donald Trump; Facebook, Google ve Twitter’a Ateş Püskürdü

YORUMLAR