Mars Grubu ile Yapımcılar Arasındaki Krizin Faturası Ağır Oldu

Mars Grubu ile Yapımcılar Arasındaki Krizin Faturası Ağır Oldu

Türkiye’nin en büyük sinema zinciri Mars Grubu ile film yapımcılarını karşı karşıya getiren ‘patlamış mısır kampanyalı bilet satışı’ anlaşmazlığının faturası ortaya çıktı. Türk sinema sektörünün 10 günlük kaybı tam 20 milyon TL!

Sinema sektöründe büyük bir kaosa neden olan anlaşmazlığın nasıl ve ne zaman çözüleceği belirsizliğini korurken, krizin olumsuz sonuçları kendini göstermeye başladı.

Habertürk ’ten Mehmet Çalışkan’ın aktardığına göre, 2019'un ilk 10 gününde büyük oranda izleyici kaybı yaşandı. 

Geçtiğimiz yılın ilk 10 gününe oranla yüzde  55,5 izleyici kaybı yaşanırken, bu oran hasılatta yüzde 58,8 olarak gerçekleşti. Son 7 yılın en düşük film ve izleyici sayısı 2019’da görülürken, yaşanan krizin de etkisiyle bu yılın ilk 10 gününde yalnızca 3 yerli yapımı film vizyona girdi.

Box Office Türkiye verilerine göre, 2019'da bir önceki yıla oranla izleyici kaybı 1 milyon 423 bin 928 kişi olurken, hasılat kaybı ise 19 milyon 887 bin 836 TL oldu.

Mars Grubu’nun 2018 yılında toplam 73 filmi vizyona girmişti. Aralarında Müslüm, Arif v 216, Ahlat Ağacı ve Ayla gibi başarılı yapımların da olduğu filmler, toplam 30 milyon 641 bin 107 kişi tarafından seyredilirken, 371 milyon 547 bin 643 TL de gişe hasılatı elde etmişti. Fakat bu sayıların yaşanan anlaşmazlık nedeniyle 2019 yılında önemli oranda düşeceği tahmin ediliyor.

Hatırlayacağınız üzere, yapımcılığını BKM’nin üstlendiği, senaristliğini ve yönetmenliğini ise Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı Organize İşler - Sazan Sarmalı'nın vizyon tarihi, BKM’nin salon işletmecileriyle yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle ertelenmişti.

Benzer şekilde, Cem Yılmaz'ın da '2 Arada' ile 'Kaçamak'tan oluşan 'Karakomik Filmler' serisi 18 Ocak'ta gösterime çıkamayacak.

Yılmaz, geçtiğimiz haftalarda kendisine yöneltilen, “Salon işine el atıp, bir şeyler yapabilir misiniz?” sorusuna, “Neden olmasın? Benim için farketmez, filmlerimi bedava bile gösteririm“ cevabını vermişti.